Akıllı Telefonların Zihin Performansına Etkisi

Araştırmacılara göre akıllı telefonları kullanmasak bile sadece yanımızda olmaları zihnimizin başka bir işe odaklanmasına engel oluyor.

0
2545

Kullanımı gittikçe yaygınlaşan ve hayatımızın önemli bir parçası haline gelen akıllı telefonların bağımlılık yapıcı etkileri artık sinirbilimciler tarafından sıkça dile getirilen bir durum. Geçtiğimiz yıl haziran ayında yapılan bir çalışmada sıradan bir akıllı telefon kullanıcısının günde ortalama 85 defa telefonunu kontol ettiği tespit edilmişti. Bu kontrollere sabah uyanır uyanmaz başlanıyor ve gece yatmadan önce de tekrarlanıyor. Hatta çoğu kez gece yarısı da telefonlar kontrol ediliyor.

Telefon bağımlılığının kişinin bilişsel performansını nasıl etkileyeceğini belirlemek için UT Austin’deki bilim insanları çeşitli çalışmalar yaptı.

Araştırmaya göre akıllı telefonu ayrı bir odada duran kişiler dikkat kontrolü ve bilişsel süreçleri değerlendiren testlerde daha başarılı oldular. Ayrıca telefonu çantasında veya cebinde olan kişiler de test sırasında telefonu masanın üzerinde olan kişilerden daha başarılı oldular. Dikkat çekici olarak da telefonun zihni meşgul ederek başka şeylere dikkat vermeyi azaltması durumu telefon kapalı olsa bile devam etmekte.

Akıllı telefonların bilişsel performans üzerindeki etkisini gözlemlemek için UT Austin’deki araştırmacılar yaklaşık 800 akıllı telefon kullanıcısı üzerinde 2 farklı deney yürüttüler.

İlk deneyde; katılımcılardan bir dizi yüksek konsantrasyon gerektiren testi çözmeleri istendi. Test başlamadan önce tüm katılımcılar telefonlarını uçak moduna aldı. Daha sonra telefonlarını masanın üzerine, cepleri ya da çantalarına veya başka bir odaya koymaları istendi. Ve sonuçlara göre testte en başarılı olanlar telefonu kendilerine en uzak olan yani başka bir odada olanlardı.

İkinci deneyde ise telefonlarına bağımlı olduğu tespit edilmiş katılımcıların bilişsel testlerde telefonlar masa üzerinde, çantada ya da cepteyken bağımlı olmayanlara göre daha başarısız oldukları gözlemlenmiş. Telefon bağımlıları için iyi haberse, katılımcılar bağımlıysa bile telefon yan odaya konulduğunda telefon bağımlılığı olmayan bireylerle eşit performans göstermeleri.

Bu araştırma kişinin telefonu yakınında ve göze çarpıyorsa bu durumun kişi farkında olmasa da zihni arka planda meşgul ederek bilişsel performansı azalttığını gösteriyor. Beyin, yapacağımız işe odaklanmaktansa bilincimiz dışında telefon hakkında düşünerek sınırlı bilişsel performansımızı azaltıyor.

Kaynak: Psychology Today, Haziran 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here