Az Yiyen Geç Yaşlanıyor

1
1004

Beslenmemizin sağlıklı bir yaşam için ne kadar önemli olduğu bilim insanları tarafından sıkça vurgulanan bir gerçektir. Yeni araştırmalar, beslenmenin DNA’mızı etkileyerek yaşlanma ile de çok yakın bir ilişki içinde olduğunu gösteriyor.

DNA’mızı oluşturan dört bazın (A,T,G,C) genlerimizi oluşturduğunu ve bu genlerin vücudumuzun temel bileşenlerinden proteinleri kodladığını biliyoruz. Bu genlerin dışarıdan etkilendiği de artık bildiğimiz ve “epigenetik” in çalışma alanına giren bir olgudur. Genlerimizin açık, kapalı, hatta yarı açık olması çevresel olarak etkilenebilmektedir.

Biz yaşlandıkça, DNA’mızda çoğunlukla metilasyonun (DNA’ya metil gruplarının bağlanması)  sebep olduğu değişiklikler olur. Ancak fareler üzerinde yapılan araştırmalar,  besin alımının diğer farelere göre %40 azaltıldığı durumlarda yaşam sürelerinin %30 arttığını gösterdi. Araştırmacılar, epigenetik değişiklikleri ve beslenmedeki sınırlamaya cevap olarak yaşam süresinin nasıl uzadığını gözlemlemek amacıyla tüm fare genomunu inceledi. Bunun sonucu olarak beslenme sınırlamasının yaşlanmayla gerçekleşen epigenetik değişiklikleri önlediği gözlendi.

Buna ek olarak araştırmacılar, beslenmedeki sınırlamanın yağ metabolizmasını da etkilediğini, daha az beslenen farelerde yaşın artmasıyla gelişen karaciğer yağlanması ve diyabet gibi sorunların daha az yaşandığını gözlemledi.

Şimdilik insanlar üzerinde yapılmamış bir çalışma olsa da farelerle olan genetik benzerliğimiz düşünüldüğünde aynı metabolizmanın insanlarda da benzer şekilde çalışacağını varsayabiliriz. Yani yaşlanma hızımızı yavaşlatmak istiyorsak daha az yemeliyiz…

Kaynak:

http://neurosciencenews.com/diet-aging-epigenetics-6398/

1 YORUM

  1. Merhaba Selen Hanım,
    Yazılarınızı merakla ve beğeni ile takip ediyorum. Sizin gibi donanımlı hanımların sayılarının artması temennisi ile, başarı ve yazılarınızın devamını diliyorum.
    Hoşça kalın 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here