Beyin ve Yaşlanma

1
849

Beyin, sinir hücreleri ve sinir ağlarından oluşan; düşünceleri, hafızayı, hareketi ve hisleri yöneten kompleks bir organdır. Peki bu sistem çocukluktan itibaren yetişkinlik ve yaşlılıkta çevreye en uygun davranış cevabını vermek üzere nasıl değişir?

University of Miami’deki sinirbilimciler, bu sorunun cevabını araştırmak için yüzlerce fMRI beyin taraması yaparak beyin sinyallerinin hayat boyunca nasıl değiştiğini gözlemlediler.

Bunun için 6 ile 86 yaşları arasında, beyinleri “dinlenme halinde” olan insanlar üzerinde gözlemler yapıldı. Beynin hiçbir işle meşgul olmamasının mümkün olmadığını biliyoruz ancak burada mümkün olan en iyi gözlem, fazladan bir stres ve uyaranın olmadığı durumdur. Bu durum sağlanmaya çalışılarak gözlem yapıldı.

Deney sonucunda sağlanan fMRI verileriyle araştırmacılar, beyin bölgelerinin anbean nasıl değiştiğini ve bu değişikliklerin yaşlanma sonucu katılımcılarda nasıl bir yapı oluşturduğunu gözlemlediler.

Sonuçlar, önceki çalışmaların aksine beyindeki sinir ağları değişkenliğinde genel bir azalma göstermedi. Bunun yerine beyinde bölgesel farklılıklar oluşuyordu. Bazı bölgelerdeki değişkenlik yaşla artarken bazı bölgelerde azalma görülüyordu.

Sinirbilimciler, değişkenliğin bazı bölgelerdeki artışını, bu bölgelerin değişkenliğin azaldığı bölgelerin işlevini eline aldığı şeklinde yorumluyor.

Ayrıca beynin oluşturduğu bu değişiklik yapısının çevresel faktörlere cevap verebilme kabiliyetiyle ilişkili olduğu düşünülüyor.

Araştırmacıların bir sonraki hedefi; ömür, yaş, duygusal düzenlemeler ve otizm gibi gelişim bozukluklarını anlamak için bu değişiklik yapısının davranışlar üzerindeki etkisini test etmektir.

Kaynak: Neuroscience News, Haziran 2017

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here