Etkili Bir Ağrı Kesici Keşfedildi: Uyumak

0
1386

Gün içinde ağrı yaşadığımızda düzenli olarak kullandığımız ağrı kesicilerin yerine başka bir şey geçebilir mi? Yeni araştırmalar cevabın olumlu olabileceğini gösteriyor.  Etkili bir ağrı kesici belirlendi: uyumak.

Boston Children’s Hospital ve Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC)’da yapılan araştırmalar kronik uyku yoksunluğunun ağrı hassasiyetini arttırdığını gösterdi. Bu yüzden biliminsanları, uyku süresini arttırmanın ağrılara iyi gelebileceğini önerdiler.

Araştırmacılar, ağrı hassasiyetini gözlemlemek için fareler üzerinde deney yaptılar. Fareleri strese sokmadan uyanıklık sürelerini arttırmak için oyuncaklarla oynatmak gibi çeşitli aktiviteler yaptırdılar. Fareler uyuklamaya başlar başlamaz sevdikleri oyuncaklarla dikkatlerini çekerek uyumalarını engellediler. Bu durumu insanlarda gece uyumadan önce televizyon izleyerek uykuyu geciktirmeye benzetebiliriz.

Bu süreçte hayvanların strese girmediğine emin olmak için stres düzeyleri düzenli olarak kontrol edildi. Ve uyku yoksunluğu yaşatılan farelerin ağrıya duyarlılığını ölçmek için hayvanlara sıcak, soğuk, basınç ve kapsaisin (acı biberde bulunan bir madde) ile müdahalede bulunuldu. Hayvanların bu durumdan kaçma süreleri ölçülerek ağrıya olan hassasiyetleri belirlendi.

Sonuçlar beş gün boyunca uyku süreleri azaltılan farelerin ağrıya diğerlerinden çok daha duyarlı olduğunu gösterdi. Stres durumu da ölçüldüğü için farelerin verdiği tepkilerin stresten değil sadece ağrı uyaranına tepki olduğunu da biliyoruz.

Beklenmeyen bir sonuç olarak görüldü ki, yaygın olarak kullanılan ibuprofen ve morfin gibi ağrı kesiciler uyku yoksunluğu nedeniyle artan ağrı hassasiyetine karşı yeterli etki göstermemektedir. Fakat eğer bu uyuşturan ilaçların dozunu arttırırsak hastaların uykusuzluk sorununu çözeceğimiz için ağrı hassasiyetini azaltmaya dolaylı etki sağlayabiliriz. Bu durumda ise ilaçların yan etkisini arttırmış oluruz.

Fakat ağrı yaşıyorsanız ve uyumanız da mümkün değilse elimizde uyumak dışında bir ağrı kesici seçeneği daha var: kafein.

Kafein ve modafinil gibi uykusuzluğu devam ettirecek uyaranların da ağrı hassasiyetini azalttığı deneylerde gözlemlendi. Ancak bu uyaranların ağrı kesici etkisi sadece uyku yoksunluğunun arttırdığı ağrı hassasiyetine karşı etkili.

Kafein, uyku yoksunluğunun sebep olduğu ağrı hassasiyetini azaltmaktadır.

Bu çalışmalar, gündelik yaşamımızın bir parçası olan uyku ve kafein gibi etkenlerin bizim için ne kadar önemli olabileceğini göstermektedir. Eğer hayat kalitemizi düşürecek ağrılar yaşıyorsak ağrı kesici almadan önce uyku alışkanlığımızı iyileştirmemiz gerekir. Yoksa gereksiz ilaçlarla kendimize faydadan çok zarar verebiliriz.

Kaynak:

http://neurosciencenews.com/caffeine-sleep-pain-6619/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here