Gözlerden Zihin Okuma ve Ardındaki Genetik

0
1611

20 yıl önce bir araştırma ekibi, “Göz Testi” olarak da bilinen “Gözlerden Zihin Okuma” adlı bir bilişsel empati testi geliştirmişti. Bu teste göre bir insan, başka bir kişinin düşüncelerini ve hislerini sadece gözlere bakarak hızlı bir şekilde anlayabilmekteydi.

Deneye göre başkasının düşüncelerini anlayabilme yeteneği insandan insana farklılık göstermekteydi. Ayrıca çoğu kadın, bu yeteneğe erkeklerden daha fazla sahipti.

Yakın zamanda, aynı ekip bu testi dünya genelinde 89.000 kişi üzerinde tekrarladı. Katılımcıların çoğu dünyanın en önemli genetik şirketlerinden olan 23andMe’nin araştırma için izin formu imzalamış müşterileriydi. Bu çalışma da kadınların ortalama olarak göz testinde erkeklerden daha başarılı olduğunu doğruladı.

Çalışmanın belki de en önemli bulgusu ise, genetik yapımızın göz testindeki başarıyı etkilemesidir. Deneye göre 3. kromozomdaki bir genetik farklılık, kadınlarda gözlere bakarak zihin okuma yeteneğiyle ilişkiliydi.

Elde edilen şaşırtıcı bir sonuçsa 3. kromozomdaki bu genetik farklılığın erkeklerin göz testindeki başarısıyla ilgili bulunmamasıdır.

Bu yeteneği etkileyen 3. kromozomdaki farklılıklardan biri de beynin striyatum bölgesinde aktivitesi fazla olan LRRN1 genindeki değişimdir. Önceki çalışmalarda, striyatumun bilişsel empatide rol oynadığı beyin görüntüleme teknikleriyle gösterilmişti. Bu verilerle uyumlu olarak ayrıca göz testindeki başarıyı arttıran genetik farklılığın insanlarda beynin striyatum bölgesinde hacim artışına sebep olduğu da görülmüştür. Bu bulgular, ileri araştırmaların yapılmasını gerektirmektedir.

University of Cambridge’de yapılan bu çalışma, göz testiyle genetik değişimler arasında bağlantı kuran ilk çalışmadır ve bilişsel empatideki farklılıklara neyin yol açtığıyla ilgili bilgilerimizi arttırmaktadır.

Bu çalışmada empati yeteneğinin arkasındaki genetik ortaya çıktı. Ancak araştırmacılar yetiştirmenin ve doğum sonrası tecrübelerin öneminin küçümsenemeyeceğini vurguluyor.

Kaynak: Neuroscience News, Haziran 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here