Hayallere Dalmak Zekanın Göstergesi Olabilir

0
1232

Hemen hemen herkes okulda ders anlatılırken ara sıra hayallere dalmıştır. Bazılarımız ise bu durumu çoğunluktan daha fazla deneyimler. Odaklanamamaları sebebiyle öğretmenler tarafından bazı öğrencilerin zeki olmadığı düşünülür. Ancak 24 Ekim’de Neuropsychologia’da yayımlanan bir çalışma bu yaklaşımın yanlış olduğunu gösteriyor. Daha sık hayallere dalan insanlar ortalamadan daha zeki ve yaratıcı olabilir.

Dikkat göstermede başarısız olup hayallere dalan insanların beyin aktivitesinde farklılık olup olmadığını gözlemlemek için yapılan bu çalışmada 100’den fazla katılımcıdan MRI cihazında uzanmış haldeyken 5 dakikalığına bir noktaya odaklanmaları istenmiş. Bu şekilde beyindeki hangi bölgelerin “uyanık dinlenme hali”nde yani hayal kurma anında birlikte çalıştığı ortaya çıkmış oldu.

Beyindeki bazı bölgeler bağımsız çalışsa da diğer kısımlar görevleri gerçekleştirmek için beraber çalışıyorlar. Bu şekilde etkileşimde bulunan beyin bölgeleri hayal kurarken aktiftir ve “varsayılan hal ağı” olarak isimlendirilir.

Sonrasında katılımcıların entelektüel ve yaratıcı becerilerini ölçen bazı sorularla birlikte günlük hayatlarında yoğunlaşmaları gereken konularla ilgili olmayan şeyleri ne kadar düşündükleri sorulmuş.

Araştırmacılar anket cevaplarıyla MRI sonuçlarını karşılaştırdıklarında gün içinde daha sık hayallere daldığını belirten kişilerin az hayal kuranlara göre daha etkili bir beyne sahip oldukları görülmüş.

Sahip olunan daha etkili beyin, kolay işleri yaparken dikkatin başka yerlere kaymasına sebep oluyor. Görünüşe bakılırsa bu kişilerin hayallere dalmasının sebebi konuları diğerlerinden çok daha hızlı kavrayıp sonrasında canlarının sıkılması.

Dikkati hızlıca dağılan kişiler kötü bir üne sahip olsalar da bu bulgular hayallere dalanların diğerlerinden daha yüksek entelektüel ve yaratıcı kabiliyete sahip olduklarını gösteriyor.

Yine de odaklanma becerisi eksikliğini tek bir nedene indirgemek doğru olmaz. Kişilerin motivasyon ve amaçları da odaklanmayı etkileyebilir. Bu nedenle hayal kurmanın iyi mi kötü mü olduğuna net karar vermeden önce ileri araştırmaların da yapılması gerekir.

Kaynak: Live Science

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here