Kadınların Beyni Erkeklerden Daha Aktif

Kadınların ve erkeklerin beyin farklılıklarını anlamak için yapılan çalışmalarda cinsiyete göre farklı bölgelerin aktif olduğu görüldü. Araştırmalara göre kadınların beyni erkeklerden daha fazla bölgede daha aktif çalışmakta.

0
1429

Kadınların ve erkeklerin beyin yapısı arasındaki farkları belirlemek için SPECT görüntüleme tekniğiyle toplam 46,034 beyin görüntüsünün karşılaştırıldığı geniş çaplı çalışma, Journal of Alzheimer’s Disease’de 4 Ağustos’ta yayımlandı.

Makalenin baş yazarı psikiyatrist Daniel G. Amen, bu çalışmanın Alzheimer gibi hastalıklardaki cinsiyete dayalı risk faktörlerini belirlemek ve ileride bu farklılıklara uygun olarak daha hassas tedaviler geliştirilebilmesi açısından önemli olduğunu söylüyor.

Çalışmada elde edilen sonuçlara göre kadınların beyni dikkat ve dürtü kontrolünü sağlayan prefrontal korteks ile ruh hali ve kaygı bozukluklarıyla ilişkili limbik bölge de dahil olmak üzere pek çok bölgede erkeklerden önemli ölçüde daha aktif çalışmakta. Beyinde görsellik ve koordinasyonla ilgili bölgelerinse erkeklerde daha aktif olduğu görüldü.

Deney 119 sağlıklı gönüllü ve beyin travması, bipolar bozukluk, psikotik bozukluklar, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) gibi psikolojik rahatsızlıkları olan 26,683 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Deneklerin bir göreve konsantre olduklarında ve dinlenme hallerinde beyinlerindeki 128 bölge analiz edildi.

Bu farklılıkları anlamanın önemi beyin bozukluklarının kadınları ve erkekleri farklı şekilde etkilemesi. Kadınlarda erkeklerden büyük ölçüde daha fazla Alzheimer, depresyon ve anksiyete durumları gözlenirken erkeklerde ise kadınlardan daha fazla DEHB ve davranış problemleri görülüyor.

Çalışmada kadınlarda prefrontal kortekste erkeklerden daha fazla kan akışı olduğunun gösterilmesi; kadınların neden empati, sezgi, iş birliği ve otokontrol gibi konularda daha başarılı olduğunu da açıklıyor.

Araştırmaya göre ayrıca kadınların limbik bölgesinde erkeklerden daha fazla kan akışı olması; anksiyete, depresyon, uyku ve yeme bozukluklarına kadınların daha yatkın olmasına da kısmen bir açıklama sunuyor.

Kaynak: Neuroscience News, Ağustos 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here