Modern Yamyamlık: Plasenta Çılgınlığı

0
3014

Son zamanlarda Amerika’da bazı ünlülerin plasenta yemeyi medya ve sosyal medya aracılığıyla tavsiye etmeleriyle bir “plasenta çılgınlığı” başladı. Magazin yıldızı Kourtey Kardashian, doğum yaptıktan sonra plasenta hapı kullandı ve bunun sağlık üzerindeki olumlu etkileri hakkında yorumlar yaptı. Uygulama sadece doğum yapmış annelerle de sınırlı kalmadı. Daha önce Tom Cruise da doğacak bebeğinin plasentasını yiyeceğini açıklamıştı. Başta Amerika olmak üzere Avrupa’da da yaygınlaşmaya başlayan bu uygulama, bilimsel araştırmalar varmışçasına sağlıklı olduğu düşünülerek uygulanıyor. Birçok alternatif tıp sitesinde plasenta kullanım önerileri hatta plasenta pişirme tarifleri mevcut.

Plasenta, doğum sırasında vücuttan dışarı atılır.

Pek çok memeli plasenta yiyor

Bu uygulama aslında diğer memelilerin taklidine dayanıyor. Plasentalarını yeme davranışı pek çok memelide yaygın görülür. Buradan yola çıkarak, plasenta yemenin insanlar için faydalı bir uygulama olacağı söyleniyor. Ancak eğer hayvanların her yaptığını örnek alacaksak yememiz gereken içerikler plasentayla sınırlı da kalmayacaktır…

İddiaya göre plasenta, içerdiği yüksek besin ve hormon seviyesi nedeniyle emziren annelerin süt üretimini artırabilir, doğumdan sonra erken iyileşme sağlayabilir, enerji verebilir, doğumdan kaynaklanan demir eksikliğini giderebilir ve lohusa depresyonuna karşı koruyabilir.

Memelilere benzemek isteniyorsa plasenta çiğ yenmeli

Plasenta, çok sayıda bakteri kolonisinin içinde bulunduğu bir atık organdır. Bu bakteriler vücudumuzun içinde bize zarar vermiyor olabilir ancak yine de tükettiğimizde zarar verebilir. Ayrıca memeliler plasenta tükettiği için bizim de tüketmemizin faydalı olacağı varsayımı doğru olsa bile plasentayı hap haline getirmek için harcanan sürede bakterilerin sayısını katlamasına izin verilmiş olur. Yapılan işlemler plasentayı değişime uğratır. Çiğ tüketme fikri herhalde plasenta hapını önerenlere bile pek cazip gelmiyordur. Jinekolog Alex Farr, yenidoğandan bir parça olan plasentayı yemenin bir yamyamlık eğilimine benzediğini düşünüyor.

Kişilerin bir organlarını yedikleri düşüncesinden kurtulmalarını sağlamak plasenta hapı üreten şirketlere düşüyor. Bu şirketler belli ücretler karşılığında plasentayı kurutup, dilimleyip ve öğütüp hap haline getiriyor. Böylece plasenta hapları gün içinde rahatça tüketilebiliyor. Bu şirketler ilaç firmalarına uygulanan denetimlerden de geçmiyorlar, çünkü ürettikleri haplar ilaç olarak değil ek gıda olarak satılıyor.  Bilinçsiz aileler de güvenilirliği tartışmalı olan bu hapları tüketip hem kendi yaşamlarını hem de bebeklerini tehlikeye atabiliyorlar. Bu uygulama, bilinen bir faydasının olmaması dışında ciddi tehlikelere de yol açabilir.

Doğum sırasında dışarı çıkan plasenta çeşiti şirketler tarafından hap haline getiriliyor.

Plasenta hapı enfeksiyona sebep oldu

Örneğin geçtiğimiz yıl sağlıklı doğan bir bebek, bir çeşit Streptococcus bakterisiyle enfekte oldu. 11 gün yenidoğan yoğun bakımında kalan bebek antibiyotik tedavisi gördü ve taburcu edildi. Ancak taburcu edildikten beş gün sonra tekrar aynı enfeksiyon nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Tekrar antibiyotik tedavileri gördükten sonra yine taburcu edildi. Çocukta enfeksiyona sebep olan bakteri, annenin kullandığı plasenta haplarında da tespit edildi.

Plasebo etkisi

Plasenta yemenin sağlıklı olduğu inanışı yaygınlaşmaya devam ederken, plasenta haplarının etkisinin büyük ölçüde plasebo etkisinden kaynaklandığını gösteren yeni araştırmalar yapıldı. Bir araştırmada plasenta hapı kullanmak isteyen anneler bir kısmına gerçekten plasenta hapı verilmek, diğerine ise plasebo hapı verilmek üzere iki gruba ayrıldı. Eğer plasenta hapı gerçekten faydalı ise iki grubun hormon seviyesi arasında büyük ölçüde fark gözlenmeliydi. Ancak plasenta hapları annenin enerjik olmasından ruh haline kadar birçok özelliğini etkileme potansiyeli olan hormon seviyesinde anlamlı bir değişikliğe yol açmadı. Araştırmacılar, plasentanın yorgunluk ve lohusa depresyonu üzerinde önemli bir etki göstermeyeceği sonucuna vardılar.

Ayrıca plasenta sanıldığı gibi demir, selenyum ve çinko için iyi bir kaynak değil. Bu içerikler plasentada yeterli konsantrasyonda bulunmuyorlar. Bununla birlikte ağır metaller hamilelik boyunca plasentada birikiyor.

Bilimsel kanıt yok

Amerika’da gittikçe yaygınlaşan bu işlemin, yenidoğanın sağlığını tehlikeye sokmayacağının garantisi yok. Bilimsel araştırmalar tamamlanmadan riskli bir ürünü kullanmak bebeklerin hayatını tehlikeye sokabilir. Bir gün bu hapların sağlık için faydalı olduğu ispatlanırsa denetimli şirketler tarafından plasentalar haplara da dönüştürülebilir. Ancak günümüzde denetimsiz gerçekleştirilen bu uygulama ailelerin sağlığını tehlikeye sokma potansiyeli taşıyor. Umarız bilimsellikten uzak bu inanışlar ülkemizde de yaygınlaşmadan son bulur.

 

 

 

Kaynaklar:

http://www.sciencemag.org/news/2017/12/moms-should-you-eat-your-placentas%0d

https://www.popsci.com/stop-eating-your-damn-placentas#page-2

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/10/171012091322.htm

https://amp.livescience.com/59685-placenta-gave-baby-infection.html

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here