Müzik Dinlediğimizde Beynimizde Ne Olur?

0
3452

Bir müzik parçasının beyinde işlenmesine duyusal korteks ve hareket, dikkat, motor planlaması ile ilişkili bölgeler dahil olur. Beynimizin müziğe verdiği yanıt, herhangi bir işitsel uyarana verdiği yanıttan tamamen farklıdır. Müzikten duygusal olarak etkilendiğimizde beynimizin ödül ve hazla ilişkili merkezlerinde etki gösteren “dopamin hormonu” salınımı artar. Bu da müziği yemek yemek ve bağımlılık yapıcı uyaranlarla aynı kategoriye koymamızı sağlar.

Müzik dinlerken bağımlılıkla benzer mekanizmalar aktive olur

Dopamin salınımını artıran ve haz verici hisleri sağlayan “opioid”lerin müzikle ilişkisini gözlemlemek için yapılan bir çalışmada deneklere verilen bir ilaçla beyinlerindeki opioid etkisi engellenmiş. Bu durumda denekler en sevdikleri parça olduğunu belirttikleri müzik parçalarından dahi zevk alamamaya başlamış. Katılımcılar, en sevdikleri parçaların artık onlar için bir şey ifade etmediğini söylemişler. Bu deney, müzikten haz almada beyindeki kimyasalların ne kadar önemli olabileceğini gösteriyor.

Müzik algımızı değiştiriyor

Ancak araştırmalar müziğin tek etkisinin haz almayla ilgili kimyasallar üzerinde olmadığını gösteriyor. Müzik, bireylerin bir nevi dünyayı farklı bir şekilde görmesini sağlıyor. Deneklere tepkisiz bir yüz ifadesinin gösterildiği bir çalışmada üzüntülü müzikler dinleyen katılımcıların, yüz ifadesini olduğundan daha üzgün olarak algıladıkları, neşeli müzikler dinleyen kişilerin yüz ifadelerini daha mutlu algıladıkları görülmüş. Bu çalışma, müziğin çevremizi algılamadaki rolünü gözler önüne seriyor.

Müzik tercihlerimiz beyni nasıl etkiler?

Yapılan çalışmalar, kişilerin en sevdikleri müzik parçalarının beyin bağlantıları üzerinde güçlü etkileri olduğunu gösteriyor. Tercih edilen müziklerin beyindeki etkisinin fMRI görüntüleme tekniğiyle gözlemlendiği bir çalışmada özellikle odaklanmış düşünme, içebakış, empati ve kendi-farkındalık faaliyetlerinde görev alan bir devrede beyin bağlantılarının arttığı gösterilmiş. “Varsayılan hal ağı” olarak isimlendirilen bu devredeki bağlantılar, denekler hoşlanmadıkları müzikleri dinlediğinde daha zayıftır, sevdikleri parçaları dinlediklerinde güçlüdür ve en sevdikleri parçayı dinlediklerinde beyinde en güçlü bağlantılar gözlemlenir. “Varsayılan hal ağı” aktif olduğunda “pozitif görev ağı” pasif kalır. Bu iki durumdan “varsayılan hal ağı” iç düşüncelerimizle ilgiliyken “pozitif görev ağı” dış dünyayla ilgili işlemlerde aktiftir.

Favori parçaları dinlemek ayrıca işitsel beyin bölgeleri ile hafıza ve sosyal duyguda görev alan bölgelerdeki bağlantıları da değiştirir. Müzikle olan etkileşimimiz, beynin farklı bölgelerinde güçlü değişimler yapar.

Daha yaratıcı olmak için müzik dinleyin

Yapılan başka bir çalışmaysa kişilerin olumlu olduğunu düşündükleri müzikleri dinlerken daha yaratıcı olduklarını gösteriyor. Bu müzikleri dinleyenler sessiz ortamda çalışan kişilere göre daha değerli fikirler ortaya atıyor. Ancak aynı deney olumsuz hisler içeren müziklerle yapıldığında bu etkiler gözlenmiyor. Vivaldi’nin besteleri gibi olumlu müzikler sadece yaratıcılığı tetikliyor, problem çözmeyi gerektiren durumlarda sessizlikte çalışmanın daha verimli olacağı belirtiliyor.

Kaynaklar:

https://www.sciencealert.com/watch-this-is-your-brain-on-music

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170412181341.htm

https://www.livescience.com/57789-music-brain-opioids.html

https://www.newscientist.com/article/2146534-need-a-creativity-boost-try-listening-to-happy-background-music/

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/your-brain-your-favorite-song-180952511/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here