Nobel Getiren Biyolojik Saat

825,000£ değerindeki Nobel ödülü, canlı organizmalarının iç saati üzerindeki çalışmalarından dolayı Amerikalı bilim insanları Jeffrey C Hall, Michael Rosbash ve Michael W Young arasında paylaştırıldı

0
1527

Bu yıl tıp alanındaki Nobel ödülü; sirkadyan ritimlerin (24 saatlik vücut zamanının) moleküler mekanizmasıyla ilgili üç bilim insanının keşiflerine verildi. Söz konusu çalışmalar; bitkilerin, hayvanların ve insanların biyolojik ritimlerine nasıl uyum sağladıklarının ve böylece yeryüzünün döngüsüyle nasıl senkronize olduklarının açıklamasını sunuyor.

Araştırma ekibi, meyve sinekleri üzerinde canlıların günlük ritimlerini kontrol eden “periyod” genini tanımladı. Periyod geni, hücrede gece boyunca proteinini üretir ve bu protein gündüz parçalanır.

Vücudumuzdaki iç saat ile çevre arasında bir uyumsuzluk olduğunda, bu durum canlıların sağlığını etkileyebilir. Buna jet lag örneği verilebilir.

Yayın Yarışı

Periyod geni üzerinde çalışan üç isim için, çalışmalarını yayımlamak bir yarış halini almıştı. Hall ve Rosbash birlikte çalışırken, Young çalışmalarını bağımsız yürütüyordu. İki ekip de 1984’te bulgularını yayımlamıştı.

Hall, yetişkin gibi davranmaya yeni başladıklarını ancak seksenlerin başında sevimsiz bir mücadele içinde olduklarını The Guardian’a anlattı.

İki genin işbirliği

Vücut saati üzerine çalışmalarına devam eden Hall ve Rosbash periyod geninin ürettiği protein seviyesinin bir negatif geribildirim döngüsü içinde gün boyunca artıp azaldığını ortaya çıkardı. Aynı dönemde Young, bu sistem içinde görev yapan ve vücut saati için kritik önemdeki “timeless” adını verdiği başka bir geni keşfetti.

Yalnızca periyod geninin proteini ile timeless geninin proteini bir araya geldiğinde hücre çekirdeğine girip periyod geninin aktivitesini durdurabiliyorlar. Young, ayrıca bu genin söz konusu döngünün sıklığını kontrol ettiğini keşfetti.

Bu ekibin keşifleri ışığın vücut saatini senkronize etmesinin mekanizmasını açıklamaya da yardımcı olmuştur.

Hastalıklarla İlişkili

Daha önce hücre döngüsü üzerindeki çalışmalarıyla Nobel ödülü alan Sir Paul Nurse da bu çalışmaların yaşam hakkındaki temel anlayışımız için çok önemli olduğunu belirtiyor.

“Bu gezegen üzerinde yaşayan her organizma Güneş’e karşılık verir” diyor Nurse. “Her bitki ve hayvanın davranışı aydınlık-karanlık döngüsüyle belirlenmiştir. Bu gezegendeki bizler, Güneş’in köleleriyiz. Sirkadyan saat; metabolizmamızda yerleşmiştir, her yerde saklıdır ve yaşamı anlamak için temel bir özelliktir.”

Nurse, sirkadyan ritimlerin hastalıklarla da ilişkili olduğunu belirtiyor: “Hastalığın tedavisinin sirkadyan ritimlerinden de etkilenebileceğini gösteren bazı kanıtlar var. Cerrahi müdahalelerde ya da ilaç kullanımında aslında bunlardan etkilenilebileceği belirtiliyor. Hala kesin olmamakla birlikte, hastalıkların tedavisine dair belirgin çıkarımların olacağı görülüyor.”

Toplamda 107 Nobel tıp ödülü, 1901’den beri 211 bilim insanına verildi.

Kaynak: The Guardian

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here