Obezite ve Felç İlişkisi

0
459

Günümüzde yaşlılardaki felç oranı düşerken, daha genç bireylerde görülen felç geçirme oranının arttığını gözlemliyoruz. Araştırmacılar bu artışın sebebini tam olarak çözememiş olsa da oranlardaki yükselmenin obezitedeki artışla paralel gittiğine dikkat çekiyorlar.

Felç ve obezite riskini araştırmak için yapılan ve American Academy of Neurology’nin tıp dergisi Neurology’de 28 Haziran 2017’de yayımlanan bir çalışmaya 37.669 İsveç erkek katıldı. Bu bireylerin “beden kitle indeksi” (BMI) 8 ve 20 yaşlarındayken ölçüldü. 20 yaşından sonra, bireylerin felç geçirme durumları ortalama 38 yıl takip edildi. Takip edilen süre boyunca 918 erkek felç geçirdi.

Çocukluğundan 20 yaşına kadar yüksek beden kitle indeksine sahip olan bireylerdeki felç riski, ortalama beden kitle indeksine sahip bireylerden daha fazlaydı. BMI’daki her iki puanlık artış felce yatkınlığı %20 arttırıyordu.

Araştırmaya göre 8 yaşındayken normal BMI’a sahip olan ancak 20 yaşında yüksek BMI görülen erkekler felç geçirmeye %80 daha yatkın oluyorlar. Bu gruptaki 1800 kişinin 67’si felç geçirmiş. Buysa %3.7’ye denk gelmekte.

Hem 8, hem de 20 yaşında yüksek BMI’a sahip olan bireylerse felç geçirmeye %70 daha yatkın oluyorlar. Bu grupta bulunan 990 kişinin 36’sında felç görülmüş, bu oran % 3.6’ya denk gelmekte.

Ancak çocuklukta görülen yüksek BMI başlı başına felç riski oluşturmaz. 8 ve 20 yaşlarında normal kilolu olanlar ve 8 yaşında aşırı kilolu olup 20 yaşında normal kiloda olan bireylerde felç riskinin yükselmediği gözlemlenmiş. 8 ve 20 yaşlarında normal kilolu olan 33.511 erkeğin 779’u yani %2.3’ü çalışma süresi içerisinde felç geçirmiş. 8 yaşında aşırı kilolu olup 20 yaşında normal kiloya sahip olan 1.368 erkeğinse 36’sı yani %2.6’sı felç geçirmiş.

Araştırmacılar bu deneyin gözlemsel olduğunu ve yüksek BMI’ın direkt olarak felç riski oluşturduğunu söylemenin doğru olmadığını da belirtiyorlar. Sonuçlar sadece yüksek BMI ve felç riski arasında ilişki olduğunu göstermekte.

Bu çalışma aynı zamanda 8 ve 20 yaşlarındayken yüksek BMI’a sahip bireylerin yetişkinlikte yüksek kan basıncına sahip olmaya daha yatkın olduğunu gösterdi. Yüksek kan basıncına sahip bireyler felç geçirmeye daha yatkındır.

Çalışma, BMI ve felç riski arasındaki bağlantıyı göstermesi açısından çok önemli olsa da çalışmada dikkate alınamayan sigara kullanımı, egzersiz ve yüksek kolesterol gibi önemli risk faktörleri de vardır. Ayrıca tüm katılımcılar beyaz erkekler olduğu için sonuçların herkes için geçerli olup olmadığı bilinmiyor. Bu sebeplerle henüz net bir ilişki kurmak için erken olsa da obezitenin pek çok zararına felç riski de eklenmiş gibi görünüyor.

Bugün yaşadığımız ortamlar ve aşırı lüks bizi durağan bir yaşam sürmeye yatkın kılıyor. Sayısız lezzetli yiyeceklere kendimizi teslim edebiliyoruz. Ancak bunun bizim için ciddi tehlikeler oluşturabileceğini aklımızda bulundurmalıyız.

Kaynak: Science Daily, Haziran 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here