Stresliyseniz Çocuğunuz Erken Yaşlanabilir!

0
682

Çevresel faktörlerin genlerimiz üzerinde etkili olabileceğini artık biliyoruz. Son yapılan çalışmalar, stres ve depresyon gibi faktörlerin kişinin erken yaşlanmasına da yol açabileceğini göstermektedir.

Hücrelerimizde kromozomlarımızın uçlarını koruyan telomerler bulunur. Tekrarlanmış DNA dizilerinden oluşan telomerler, kromozomların bütünlüğünü sağlar. Her hücre bölünmesi sırasında telomer uzunluğu azalır ve kritik kısalığa ulaştığında hücre programlı hücre ölümüne (apoptoz) gider. Bu nedenle, telomer uzunluğu araştırmacılar tarafından yaşlanmanın göstergesi olarak kabul edilir.

Ultraviyole ışınlar ve oksidatif stres gibi çevresel faktörler; travma sonrası stres ve majör depresyon gibi psikolojik bozukluklar telomer uzunluğunu azaltarak yaşlanmaya ve yaşla ilgili hastalıklarda artışa yol açmaktadır. Peki, maruz kalınan bu faktörler sadece bireyi mi etkiler?

Görünen o ki hamilelikte yaşanan stres, bebeğin telomer uzunluğunu etkileyip erken yaşlanmasına ve hastalıklara yakalanmasına sebep olabiliyor.

Tabea Send ve ekibi tarafından yürütülen çalışmada yenidoğanlar ve annelerden örnekler alınıp telomer uzunlukları incelendi. Annelere günlük alışkanlıkları, hamilelikte maruz kaldıkları stres, herhangi bir psikolojik rahatsızlıkları olup olmadığı gibi yaşam standartlarıyla ilgili sorular soruldu.

Araştırmanın sonucuna göre hamilelikte fazla strese maruz kalan kadınların çocuklarının telomerleri kısa olup, annenin telomerlerinde bir kısalma gözlenmemektedir. Bununla beraber;  yaşam boyu stres yaşayan, psikolojik bozuklukları olan annelerin telomerleri kısa olurken doğan bebeğin telomerleri normal uzunlukta olmakta, annenin stresinden etkilenmemektedir.

Araştırmada babanın yaşıyla bebeğin telomer uzunluğu arasında bir ilişki olup olmadığı da incelenmiş ancak bir ilişki bulunamamıştır.

Ayrıca kız bebeklerin erkek bebeklerden daha uzun telomere sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu da telomer uzunluğunun cinsiyetle ilişkili olduğunu gösterir.

Bu çalışmanın sonuçları yeni nesillerin sağlığı için hamile kadınların zihinsel ve bedensel sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini göstermektedir.

Kaynak:

http://neurosciencenews.com/stress-pregnancy-aging-6389/

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here