Uykusuzluğa Yeni Bir Çözüm

Birçok kişi, zaman zaman günlük streslerden dolayı uykusuzluk problemi yaşayabiliyor. Bilim insanları, doğal ürünlerden elde edilen bir içerikle stres kaynaklı uyku problemini çözmenin yolunu buldu.

0
1761

Günümüzün değişen dünyasında zorlu iş şartları ve sosyoekonomik faktörler uyku problemlerine kapı açıyor. Kendi de uyku eksikliğinin sebeplerinden olan stres, uzun süre uykusuz kalındığında bir sonuç olarak da karşımıza çıkabiliyor. Uyku eksikliği stres dışında obezite, kalp rahatsızlıkları, depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıklarla ilişkiliyken günümüzde kullanılan uyku ilaçları strese veya diğer faktörlere çare olmayıp genellikle şiddetli yan etkilere sebep olabilmekte.

Stres kaynaklı uyku problemleri üzerine çalışan University of Tskuba’daki araştırmacılar, “oktakosanol” kimyasalının stresi azaltarak stres kaynaklı uykusuzluğu düzeltebileceğini keşfetti.

Oktakosanol, her gün tükettiğimiz şeker kamışı, pirinç kepeği, ruşeym yağı gibi çeşitli gıdalarda bulunan bir maddedir. Çeşitli tıbbi durumlar için zaten uzun yıllardır kullanılan oktakosanol, polikosanol’ün ana öğelerinden biridir.

Okinawa’da bir şeker kamışı tarlası. Şeker kamışının beyazımsı kısımları (sol altta gösterilen) yüksek miktarda oktakosanol içerir.

Araştırmacılar, bu çalışmada oktakosanol’ün uyku düzenlenmesindeki etkilerini ağızdan ilaç vererek strese soktukları fareler üzerinde yaptıkları deneylerle gözlemlediler.

Oktakosanol’ün, kan plazmasındaki stres göstergesi olan kortikosteron seviyesini azalttığı gözlemlendi. Önceden strese sokulmuş olan farelere oktakosanol verildiğinde bu fareler normal uyku düzeni gösteriyordu. Bu nedenle oktakosanol’ün stres kaynaklı uyku bozukluklarını düzelttiği sonucuna varıldı. Ancak araştırmacılar, normal hayvanlarda oktakosanol’ün uykuyu etkilemeyeceğini düşünüyor.

Bu sonuçlar oktakosanol’ün stresi azaltarak uyku kalitesini arttırma potansiyeli olduğunu ortaya koyuyor. Bu maddenin stres nedenli insomnia vakalarında da kullanılabileceği düşünülüyor. Kimyasal zaten uzun zamandır kullanılan, doğal yiyeceklerden elde edilen ve yan etkisi saptanmamış bir içerik olduğu için güvenli olduğu düşünülüyor. Ancak yine de etkilerinin tam olarak belirlenebilmesi için insanlar üzerinde de deneylerin yapılması gerektiği vurgulanıyor.

Kaynak: Neuroscience News, 5 Eylül 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here