Uyuduğunuz Yer Önemli Mi?

1
731

Hepimiz belirli dönemlerde evimiz dışında uyumak zorunda kalırız. Bir otelde ya da arkadaşımızın evinde kaldığımızda ertesi gün sersemlik halini gözlemleriz. Geceyi hatırlamasak bile tam olarak uykumuzu almış hissedemeyiz. Bunun sebebi aslında yeni bir yerde uyuduğumuzda beynimizin tam olarak uyumamış olmasıdır.

Uykuyla ilgili çalışmalar yapan bilim insanları yeni bir yerde uyuduğunuzda oluşacak düzensizlikleri gözlemlemiş ve bu durumu “İlk Gece Etkisi” olarak adlandırmıştı. Ancak bu durumun sebebini ve mekanizması bilinmiyordu. Bugün ise yapılan araştırmalar mekanizmaya açıklık getiriyor: yeni bir yerde uyuduğumuzda beynimizin sadece yarısı uykuya dalabiliyor.

İlk gece etkisini araştırmak için yapılan çalışmaya 35 kişi katıldı. Denekler birkaç günlerini uyku laboratuvarında geçirdi. İleri beyin görüntüleme teknikleriyle yapılan gözlemler ilk gecede derin uyku sırasında (yavaş dalga uykusu) bu kişilerin beyinlerinde sol hemisferin sağ hemisferden daha aktif olduğunu gösterdi.

Benzer bir aktivite denizde yaşayan memelilerde de görülmektedir. Yunus ve balina gibi canlılar uyurken bir hemisferin diğerinden daha aktif olduğunu biliyoruz. Araştırmacılar, bunun hem onlar için hem de bizim için bir hayatta kalma stratejisi olduğunu düşünüyor.

Bir hemisferin daha aktif olması, tehlike anında aniden sıçrayarak tepki vermeyi kolaylaştırmaktadır. Yani başka bir yerde kaldığımızda vücudumuzun verdiği bu tepki aslında bir hayatta kalma stratejisidir. Beyin yeni çevreyi tanımadığı için kendini güvende hissetemekte, bu yüzden derin uykuya dalamamaktadır.

Bu araştırma gösteriyor ki, eğer ertesi gün önemli bir işimiz varsa evimiz dışında uyumamaya dikkat etmeliyiz. Aksi takdirde uykusuzluğun sebep olduğu belirtiler iş performansımızı etkileyebilmektedir.

Kaynak

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here