Anne Sütündeki Bir Madde Bebekleri Obeziteden Koruyor Olabilir

0
106

Binlerce yıldır bebekleri beslemesine rağmen, insana ait anne sütünün kimyası gizemini koruyor. Bu konuda hala bilinmeyenlerden biri de, annenin beslenme şekline ve çevresine dayalı olarak çeşitlilik gösteren sütteki maddelerin bebeğin sağlığını nasıl etkileyebildiği. 

Şimdi, insan ve fare sütlerinin yapısını dikkatle inceledikten sonra, araştırmacılar tam tahıllı gıdalarda bulunan bir tür amino asit olan betain isimli maddenin, yenidoğan bağırsağında yararlı bakterilerin gelişimini teşvik ederek uzun vadeli metabolik sağlığı iyileştiriyor gibi göründüğünü bildirdiler. 

Çocukluk çağı obezitesiyle mücadele etmenin ve nihayetinde de bunu önlemenin yeni yollarını bulmak isteyen Sant Joan de Deu Barcelona Çocuk Hastanesi’nden Carles Lerin ve meslektaşları, Oklahoma’dan 34 anne ve bebek ikilisini içeren mevcut bir çalışmadan yardım aldılar. Bu çalışmadaki tüm bebekler sadece anne sütüyle beslenmişti ve araştırmacılar anne sütü örneklerini saklayıp bebeklerin erken bebeklik dönemindeki gelişimlerinin ve sağlıklarının detaylı kayıtlarını tutmuşlardı. Lerin ve meslektaşları, sonraki dönemlerde obeziteyle ilişkilendirilen hızlı erken dönem büyümesiyle ilişkili olabilecek maddeleri belirlemeyi umdular ve betain isimli bir madde dikkatlerini çekti. Betainin düşük seviyelerde olması, bu istenmeyen büyümeyle ilişkili.  

Betainin Akkermansia İsimli Yararlı Bağırsak Bakterilerinin Sayısında Geçici Bir Artışa Neden Olduğu Bulundu

Betainin yenidoğanlarda büyümeyi gerçekten de kontrol edip edemediğini belirlemek için farelere yönelen araştırmacılar, yeni doğum yapan farelere rastgele bir şekilde normal bir diyet ya da fazladan betain içeren bir diyet atadılar. Sonuçta, betainden zengin sütle beslenen yavruların ağırlığının kontrol grubundaki hayvanlardan biraz daha az olduğu ve bu farkın yetişkinlik dönemine kadar da devam ettiği görüldü. Science Translational Medicine’de yayınlanan çalışmaya göre, hayvanlar yaklaşık altı aylıkken, fazladan betain alan yavruların vücut ağırlıkları kontrol grubundakilerden yüzde 10 civarında daha azdı. 

Betainin metabolizma için neden iyi olabildiğini çözmeye çalışırken, araştırmacılar bu maddenin fare yavrularındaki Akkermansia isimli yararlı bağırsak bakterilerinin sayısında geçici bir artışa neden olduğunu buldular. 

İspanya, Valensiya’dan 109 bebek ve anneden oluşan ikinci bir grup da bu bağlantıyı destekledi. Çalışma anne sütünde ne kadar betain varsa, bebeklerden 12 aylıkken alınan dışkı örneklerinde de o kadar Akkermansia olduğu ilişkisini kurdu. Yapılan başka çalışmalar da, insanlarda ve hayvanlarda Akkermansia bakterilerinin düşük seviyelerde olmasının obezite ve diğer metabolik rahatsızlıklarla ilişkili olduğunu gösterdi. 

Lerin için önemli olan soru, farelerde görülen bu etkilerin bebeklerde de geçerli olup olmadığı. Lerin yakın zaman önce, kilolu ya da obez olan ve emziren 50 anne ve bebeğini bir araya toplamayı ve rastgele bir şekilde annelere fazladan betain desteği ya da plasebo vermeyi hedeflediği küçük bir klinik deneye başladı. Lerin her ne kadar yeni annelere betain destekleri almaya başlamalarını tavsiye ediyor olmasa da, onların tam tahıllı gıdalar ve kinoa yemelerini öneriyor ve betainin beklediğinden daha az etkili olduğu ortaya çıksa bile, böyle bir diyetin hiçbir olumsuz tarafının olmadığını söylüyor.

Orijinal makale: Scienece Mag

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here