Atılan Tüm O Maske Ve Eldivenlere Ne Oluyor?

0
220
Man holding Dirty used disposable medical mask on beach by sea. Pollution due coronavirus pandemic

İnsanlar evlerinden çıkmaya ve sosyal hayata geri dönmeye başladıkça, sokaklarda çöpün daha önce görülmemiş yeni bir formuyla karşılaşılabiliyor: maskeler ve eldivenler. Dünya yaklaşık üç ay boyunca karantinada kaldı ve şimdi maske ve eldivenler sokakları kirletiyor. Üstelik bunlar çoktan dünya genelinde kıyılara vurmaya da başladı bile.

Eldivenler, maskeler ve diğer kişisel koruyucu donanımlar bizi güvende tutuyor. Ama çevreciler tüm bunların okyanuslara karışacağından endişe duyuyor çünkü eğer bunlar sokağa atılırsa, yağmur yağması halinde neticede gidecekleri yer denizler oluyor. 

Daha da kötüsü, atılan maske ve eldivenler deniz canlıları için oldukça kötü bir sorun oluşturuyor. Örneğin, tıpkı plastik torbalar gibi, eldivenler de deniz kaplumbağalarına denizanası ya da diğer yiyecek türleri gibi görünebiliyor. 

İnsanlar Da Deniz Kirliliğinden Zarar Görüyor

Çevreciler endişelenmekte haklı. Çünkü Dünya’daki okyanuslar zaten plastik kirliliğiyle boğuşuyor. 2015 verilerine göre, her yıl yaklaşık olarak 300 milyon ton plastik üretiliyor ve bu miktarın 5 ila 13 milyon tonu okyanuslara karışıyor. Daha büyük olan plastik çöpler parçalanarak daha küçük parçalar haline geldikçe, kuşlar, kaplumbağalar ve balıklar onları yiyecek sanıp yiyor ve bu onların midelerini delebiliyor, bağırsaklarına zarar verebiliyor ve besinden yoksun bırakarak ölmelerine yol açabiliyor. Ve maskeler ve eldivenler deniz canlıları için boğulma tehlikesi de oluşturabiliyor. 

İnsanlar karada yaşasa da, onlar da deniz kirliliğinden zarar görüyor. Bizim attığımız çöpler bize geri dönüyor ve bu sadece birkaç hafta alıyor. Plastikler bizim içme suyumuza karışıyor; yapılan bir çalışma bizim haftada bir kaşık dolusu plastik tükettiğimizi gösteriyor. 

Bazı maskeler tek kullanımlık olmasa da, uygun bir şekilde geri dönüştürülmemeleri halinde onların da sonuçta gideceği yer denizler olabilir. Ancak yine de, çoğu maske ve eldiven tek kullanımlık olarak kalmayı sürdürüyor ve koronavirüs pandemisi sırasında atılan tek kullanımlık maske ve eldivenlerin miktarı, muhtemelen yakın zaman içinde bir araştırmaya konu olacak gibi görünüyor. 

Orijinal makale: Daily JSTOR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here