Kentlerde Nasıl Ağaç Dikilir: Karmaşık Bir Konu

0
304

Şehirlerdeki ağaçların karbon tutma, gölge sağlama ve taşkınları azaltma yetenekleri vardır. Ancak hiçbir ağaç tüm ortamlara uyum göstermez.

Son yıllarda iklim değişikliği sorunlarına çare olarak ağaç dikmenin popülaritesi arttı, ancak önem arz eden sadece vahşi ormanlar değil.

Kent ormanları ve şehirlere dikilmiş ağaçlar, doğal ormanlar kadar önemlidir. Şehirlerdeki ağaçların karbon tutma, gölge sağlama ve taşkınları azaltma yetenekleri vardır. Ancak ağaç dikmek, dikecek alan bulmaktan daha fazlasıdır.

Harvard Üniversitesi Arnold Arboretumu tarafından yayınlanan bir çalışmada, yazar Henry Arnold, şehir ağaçlarının neden önemli olduğunu ayrıntılarıyla anlatıyor. “Sürdürülebilir şehirler fikri, daha eski bir kavramla bağlantılı: sürdürülebilir bitki toplulukları… Doğal kaynaklar tükenmek yerine yenileniyor. Ancak kentte doğal döngüler kesintiye uğradığı için kentteki ağaçlara bu tür bir sürdürülebilirlik sağlanamıyor. Kent ağaçlarının devamlılığı insan müdahalesine bağlıdır.”

Arnold, ekilecek türlerin gelişebilmeleri için çevrenin doğal yaşam ortamına en iyi uyum sağlayan ağaç türlerinin seçilmesi gerektiğini açıklıyor. Ayrıca, bir şehir işin başında ağaç dikmek için uygun olmayabilir. Zayıf toprak kalitesine sahip olabilir, yeterli su olmayabilir veya kirletici maddeler içerebilir, bunların tümü bir ağaç dikme hareketinin, planlama aşamalarında erkenden düşünülmelidir.

Yazar ayrıca, şehir için ağaç seçmenin altyapı açısından düşünülmesi gerektiğini de detaylandırıyor – şehre karşı değil, onunla birlikte çalışması gerekiyor. İdeal durumlarda, ağaçlar “koruluklar, pasajlar, bağlayıcılar, tampon bölgeler, kanopiler ve revak olarak kullanılabilir”.

Ancak pratikte bu farklı olabilir. Stephanie Pincetl liderliğindeki disiplinler arası bir çalışma, Los Angeles, California’daki ağaç dikme girişimlerini inceledi. Şehre 1 milyon ağaç dikmenin etkisini inceleyerek, çeşitli türlerin ne kadar su kullandığını, gölgeliklerinden ne kadar soğutma geldiğini ve birkaç ağaç türündeki diğer ekosistemleri analiz ettiler.

Bazı ağaçlar, özellikle su kullanımı açısından diğerlerinden daha iyi performans gösterdi. Bu çalışmada, yerli olmayan ağaç türleri yerli ağaçlara göre daha az su kullanmıştır. Araştırmacılar, türler özelinde daha fazla araştırmanın, şehir planlamacılarının bir şehir için hangi ağaçların en uygun olabileceğine karar vermelerine yardımcı olabileceğine inanıyor.

Şehir ağaç dikimi kolay gibi görünse de, standart bir çözüm yok. Pincetl’in yazdığı gibi, “Los Angeles örneğindeki özel koşullar benzersiz olabilir, ancak araştırma, ekosistem ve insan hizmetleri için ağaç dikmenin farklı yerlerde ve hatta belki de farklı hedefler için – esenlik, gölgeleme ya da sadece güzellik için – farklı şekillerde uygulanması gerektiğini öne sürüyor.”

Orijinal makale: JStor Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here