Einstein’ın Prensibi Galileo’yu Doğruladı

0
3164

Bilim adamları yeni buldukları bir yöntem sayesinde Einsten’ın eşdeğerlik prensibini test etme şansı buldu. Galileo’nun Pisa kulesinden iki cismi atıp, aynı yükseklikten atılan bütün cisimlerin eşit sürede yere düştüklerini gösterdiği meşhur deneyden esinlenen bilim insanları buldukları yeni yöntem ile atomlar üzerinde benzer bir deney yaparak Einstein’ın teorisini test ettiler.

Dr. Magdelana Zych’in, geliştirdiği bu yöntem hakkında söylediklerine göre bu yöntem ile birlikte artık volkanik püskürmeler, depremler ve maden yatakları tespitinde büyük kolaylıklar da yaşanacak. Ayrıca yüksek hassasiyetle zaman, frekans ve ivme gibi büyüklükler de ölçülebilecek.

Einstein’ın eşdeğerlik prensibine göre atomların kütleleri kuantum süperpozisyon durumundadır ve bu durum uzay zamanı anlamamızda hayati bir önem taşır. Bu prensibin bir sonucu olarak: her objenin eylemsiz ve yerçekimsel kütlesi toplamı birbirine eşittir. Galileo’nun “Bütün cisimler aynı şekilde düşer.” izahının modern bilimdeki söylenişi gibi de düşünebilirsiniz.

Dr. Zych’in de belirttiği gibi yaptıkları şey aslında en basit tabiriyle Galileo’nun yaptığı deneyin kuantum versiyonunu gerçekleştirmekten ibaret. Kuantum teorisine göre bir sistem aynı anda iki veya daha fazla enerji seviyesinde bulunabilir, bu olguya kuantum süperpozisyonu diyoruz.

Floransa Üniversitesi’nden ve Roma Ulusal Nükleer Fizik Enstitüsünden ekiplerin tasarladığı deney düzeneğinde, Gailelo’nun bıraktığı cisimlerin yerini Rubidyum atomları aldı. Pisa kulesi yerine ise Prof. Tino’nun takımının hazırladığı özel bir düzenek kullanıldı.

Elde edilen deney sonuçları tam da Einstien’ın eşdeğerlik prensibinin öngördüğü gibi çıktı ve Galileo’dan dört asır sonra, Einstein’ın da yardımıyla Galileo bir kez daha doğrulanmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here