İnsanların Covid-19 Olup Olmayacaklarını Kan Grupları Belirliyor Olabilir

0
3286

Genetik test şirketi 23andMe’nin yakın zaman önce 750,000 insanla yaptığı bir çalışma, 0 kan grubuna sahip insanların covid-19’a yakalanma ihtimallerinin diğer kan gruplarına sahip insanlara oranla neredeyse yüzde 20 daha düşük olduğu sonucuna ulaştı.  

Sonuçlara göre, 0 kan grubuna sahip insanların hastalık testlerinin pozitif çıkma olasılığı yüzde 9 ila 18 oranında daha düşüktü. Kan grubu 0 olan ve covid-19’a maruz kalan insanların virüsü kapma olasılıklarının yüzde 13 ila 26 oranında daha düşük olması da bu istatistiği destekledi. 

23andMe araştırmacıları, covid-19 virüsü ve kan grubunu belirleyen ABO geni arasında bir bağlantı olması gerektiği sonucuna vardı. 

Dört Ana Kan Grubu Var

Dört ana kan grubu var: A, B, AB ve 0. Alyuvarların yüzeylerinde antijenler bulunuyor ve bir insan A antijenlerine, B antijenlerine veya her ikisine birden sahip olabiliyor ya da hiç birisine sahip olmayabiliyor. 

Kişi A antijenine sahipse kan grubu A, B antijenine sahipse kan grubu B, iki antijene de sahipse kan grubu AB ve hiç antijene sahip değilse de kan grubu 0 oluyor. Buna ek olarak, alyuvar hücrelerinde Rhesus (Rh) faktörü adı verilen bir protein de mevcut olabiliyor. 

Bir kişinin alyuvar hücrelerinde Rh proteini varsa o kişinin kan grubu Rh pozitif olarak ve yoksa da Rh negatif olarak tanımlanıyor. Bu durum sekiz olası kan grubuyla sonuçlanıyor: 

  • 0 pozitif
  • 0 negatif
  • A pozitif
  • A negatif
  • B pozitif
  • B negatif
  • AB pozitif
  • AB negatif

Rh negatif kana sahip insanlar sadece Rh negatif kan alabilirken, kan grubu Rh pozitif olanlar hem Rh pozitif hem de Rh negatif kan alabiliyorlar. Bazı insanların kanlarındaysa hiç Rh bulunmuyor ve Rh null adı verilen bu kan grubu şaşırtıcı derecede nadir görülüyor. 

İlk kez 1961 yılında Avustralyalı bir kadında bulunan bu kan grubuna sahip insanların sayısı, 2010 yılında dünya genelinde sadece 43 kişi olarak belirlendi. Ve bu kan grubuna “altın kan” deniyor çünkü bu kan, Rh sistemi içindeki nadir kan gruplarına sahip herkese verilebiliyor. 

İnsanların kimden kan alabileceğini ve kime kan verebileceğini sahip oldukları kan grubu belirliyor. 0 kan grubuna sahip insanlara “evrensel bağışçı” deniyor çünkü bu insanlar bütün kan gruplarından olan insanlara kan verebiliyor.

Orijinal makale: Interesting Engineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here