Damarları Gençleştiren Yeni Bir Antioksidan

0
2712

Yeni bir antioksidan, eski kan damarlarının yeniden genç görünmesini sağlar.

Colorado Boulder Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, özellikle hücresel santralleri veya mitokondriyi hedef alan yeni bir antioksidan alan yaşlı bireylerdeki yaşlanmayla alakalı damar değişikliklerinde altı hafta içinde 15 ila 20 yıl arasında gençleşme görüldü.

Amerikan Kalp Derneği dergisi Hypertension‘da bu hafta yayınlanan çalışmada, farmasötik düzeyde besin takviyeleri ya da nutrasötiklerin, kalp hastalığının önlenmesinde önemli bir rol oynayabileceğine dair kanıtlar bulunuyor. Yazarlar, son yıllarda etkisiz kaldığı düşünülen ağız yoluyla alınan antioksidanların uygun şekilde kullanıldıkları takdirde, sağlık açısından belirgin faydalar elde edebileceği fikrini de yeniden canlandırıyor.

Bütünleyici fizyoloji bölümünde doktora sonrası araştırmacı olan yazar Matthew Rossman,“Bu araştırma, mitokondriyal spesifik bir antioksidanın insanların damar fonksiyonlarının üzerindeki etkisini değerlendiren ilk klinik çalışmadır. Bu gibi tedaviler, yaşa bağlı kalp damar hastalıkları riskini azaltmak için gerçek bir vaatte bulunabilir” diyor.

Araştırma için, Yaşlanma Laboratuvarı Entegre Fizyolojisi direktörü Rossman ve kıdemli yazar Doug Seals, Boulder bölgesinden 60 ile 79 yaşları arasında 20 sağlıklı erkek ve kadın denekle çalıştı.

Deneklerin yarısı, doğal yollarla meydana gelen antioksidan Koenzim Q10’un, hücrelerin içinde mitokondriye tutunmak için kimyasal yolla değiştirilmesiyle yapılan MitoQ adında bir takviyeden günde 20 miligram aldı.

Diğer yarısı plasebo aldı.

Altı hafta sonra araştırmacılar, artan kan akımı ile kan damarlarının ne kadar genişlediğini ölçerek, sistemin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirdi.

İki haftalık bir “temizleme” periyodundan sonra hiçbir şey almayan iki grup, plasebo grubunun takviye almasıyla yer değiştirdi. Testler tekrarlandı.

Büyük Gelişme

Araştırmacılar, takviye alan deneklerin damarlarındaki genişlemenin yüzde 42 oranında arttığını ve kan damarlarının 15 ila 20 yaşlarındaki gençlere benzediğini bulmuşlardır. Rossman, damarlardaki yenilenmenin devam etmesi durumunda, iyileşmenin kalp hastalığında yaklaşık yüzde 13’lük bir azalma göstereceğini söyledi. Çalışma, ayrıca damar genişliğindeki düzelmenin oksidatif stresin azalmasına bağlı olduğunu da göstermiştir.

Plasebo koşulları altında, daha sert damarlara sahip olan katılımcılarda, takviyenin sertliği azaltılmıştı.

Endotele zarar verebilen ve işlevini bozabilecek serbest radikaller olarak adlandırılan metabolik yan ürünlerin fazla üretiminden kaynaklanan oksidatif stresin bir sonucu olarak, kan damarları yaşla birlikte sertleşir. Gençlik yıllarında vücut bu serbest radikalleri etkisizleştirmek için yeterli sayıda antioksidan üretir. Ancak Rossman, yaşla birlikte, mitokondri ve diğer hücresel süreçlerin aşırı serbest radikaller ürettiğini ve vücudun antioksidan savunmasının bu duruma ayak uyduramadığını söyledi.

Çalışmalarda,  C vitamini ve E vitamini gibi oral antioksidan takviyelerinin etkisiz olduğu görülmüştür.

Seals, “Bu çalışma, beslenme alışkanlıklarının antioksidanlarla takviye edilmesinin, sağlığa faydalı olduğunu savunan teorilere yeni bir soluk getiriyor. Belli bir kaynak mitokondriyi hedef almak, oksidatif stresi azaltmak ve yaşlanan dolaşım sistemini  iyileştirmek için daha iyi bir yol olabilir,” diyor.

Çalışma Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından desteklendi. MitoQ Limited takviyeleri ve mali destek sağlandı.

Bu yaz, Rossman ve Seals, bu konudaki daha fazla sayıda  bulguyu doğrulamak ve bileşiğin mitokondri üzerindeki etkisine daha yakından bakmak için, üç aylık bir takip çalışmasını başlatmayı planlamaktalar.

Aynı laboratuvar yakın zamanda başka bir çalışma yayınladı. Bu diğer çalışma da nikotinamid ribozid adı verilen bir bileşiğin sağlıklı kişilerde damar yaşlanmasını tersine çevirebileceğini gösterdi.

Seals, “Egzersiz ve sağlıklı bir beslenme, kalp damar sağlığı için en iyi bilinen yaklaşımlardır. Ancak halk sağlığı anlamında, pek fazla insan bunu yapmaya istekli değil. Hastalığı ilerleten yaşa bağlı değişiklikleri önlemek için tamamlayıcı, kanıta dayalı seçenekler arıyoruz. Söz konusu takviyeler seçenekler arasında her an yerlerini alabilirler,” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Science Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here