Herkes burcunu yanlış mı biliyor?

Gökyüzündeki değişimlerin sonucunda artık 12 yerine 13 tane burç var. Ayrıca Zodyak’ın 36 derece batıya kayması sonucunda burçların yeri değişti. Kısacası astroloji köşelerinin hemen hepsi yanlış bilgi üzerine kurulu ve insanların büyük çoğunluğu burcunu yanlış biliyor

0
5496

Astroloji, insanların ilgisini yüzyıllardır çekiyor. Anketlere göre insanların yüzde 90’ı doğum tarihinin hangi burçla ilişkili olduğunu bilirken, yarısı düzenli olarak burç yorumlarını okuyor. Bu yüzden astroloji; medyanınvazgeçilmez bir parçası haline geldi. Ancak tüm bu yaygın ilgiye rağmen, insanların büyük çoğunluğu burçlarını yanlış biliyor. Siz gerçek burcunuzu biliyor musunuz?

Astrolojinin kökeni 3 bin yıl geriye, Mezopotamya’daki Babillere kadar gider. Babiller, gözlemevleri aracılığıyla gökyüzünü dikkatli bir şekilde izlemiş ve takımyıldızları tanımlamışlardır. Bu yıldızların büyük bir kürede yattığına inanan Babiller, bu hayali küredeki takımyıldızların mevsimlere göre kaybolup tekrar ortaya çıktıklarını fark etmişti. Güneş, Ay ve gezegenlerin bu yıldız küresi üzerinde hareket ettiğini, yıldızlara göre yer değiştirdiğini gözlemlemişlerdi. Güneş, Ay ve gezegenler, yıl boyunca, gökyüzünün Zodyak olarak bilinen 12 takımyıldızdan oluşan bölgesinden geçiyordu. Dünya’nın Güneş etrafındaki hareketi sonucunda, her gün Güneş, Dünya ile bu takımyıldızlardan birinin arasında yer alıyordu. Bu takımyıldızlara çeşitli mitolojik isimler verildi, böylece burçlar ortaya çıkmış oldu.

ZODYAK BATI’YA KAYDI

Ancak geçen 3 bin yılda, Dünya’dan gökyüzünün görünüşü değişti. Dünya’nın dönme ekseni, Ay’ın çekimi sonucunda yavaş yavaş yön değiştirir, buna yörüngesel salınım denir. İşte Dünya’nın dönüş ekseni, yani kutup, 25 bin 800 yılda bir tamamlanan böyle bir dairesel hareket yapar. Bu da gökyüzünde yıldızların dağılımının, binlerce yıl sonra farklı görülmesine neden olur. Bunun sonucunda, mesela Dünya’nın kuzeyini belirleyen yıldız değişir. Bugün bu yıldız, Kutup yıldızıdır. Ancak bu her zaman böyle değildi; MÖ 1500-MS 300 yılları arasında Kutup yıldızı yerine kuzeyi bulmak için Beta UMI yıldızı kullanılıyordu. Ortalama 13 bin yıl sonra, Kutup yıldızı yerine Vega yıldızı, kuzey yıldızımız olacak.
Yörüngesel dönüşümün sonucunda, Zodyak da gökyüzünde 36 derece Batı’ya kaydı. Artık Zodyak kuşağı 12 yerine 13 takımyıldız içeriyor. Dolayısı ile günümüzde 13 burç var, 13. burç, Yılancı burcudur. Bu kaymanın sonucunda, Güneş, doğduğunuz gün astroloji köşelerinizde yazan takımyıldızdan farklı bir takımyıldızda yer alıyor. Dolayısıyla burcunuzu bu köşelerden öğrendiyseniz, yanlış biliyorsunuz, çünkü gerçek astronomik burcunuz burada yazanlardan farklı. Burcunun, tam olarak kendisine veya bir tanıdığına uyduğunu düşünenlere karşın, çoğu kişi burcunu yanlış biliyor ve burç köşeleri, bu yanlış bilgi üzerine kurulu.
Doğduğunuz gün Güneş’in yer aldığı takımyıldızı, yani “gerçek burcunuzu” aşağıda verdiğimiz tablodan bulabilirsiniz.

Bundan sonra astroloji sayfalarına baktığınızda “gerçek burcunuza” da bakmayı unutmayın. Aslında, herhangi bir burç seçip düzenli okursanız, en az sizin -olduğunu sandığınız- burcunuz kadar tuttuğunu göreceksiniz. Zira astrologlar, muğlak, çoğu insan için zaten tutabilecek öngörülerde bulunurlar. Ve insan, başarısız öngörüleri unutur ama başarılı öngörülere şaşırdığı için bunları hatırlar. Bilimsel açıdan bakıldığında uzak yıldızların, Güneş’e göre konumunun insan hayatı ya da kişiliği üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Üstelik bu yanlış iddiaya dayanarak yapılan öngörülerin, bir de bu takımyıldızların değiştiğini bilmeden ortaya koyan hesaplara dayandığı gibi bir komediyi de unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here