Evrenin Hassas Ayarına Müthiş Örnek (Nobel Ödülü)

0
236

Termodinamiğin ikinci yasasına göre evrenin entropisi zamanla artmaktadır. Peki bu tam olarak ne anlama geliyor?

Bu yasa, evrenin enerjisinin aktarıldığı ve böylece dengeye giderek yaklaştığı anlamına gelir.

Enerji arayan dengenin birçok durumuna zaten aşinasınız. Bir bardak suya bir buz küpü attığınızı hayal edin. Suyun enerjisi buzdan daha fazla olduğundan enerji sudan buza doğru akar ve onu eritir. Buz tamamen eridiğinde suyun enerjisi dengeye ulaşır; aktarılması için hiçbir neden yoktur.

Bilim insanları evrenin eninde sonunda maksimum entropi noktasına ulaşacağını düşünüyor. Bu noktada artık enerji transferi mümkün olmayacaktır. Enerji, daha fazla aktarım olanağı olmaksızın eşit şekilde dağıtılacaktır.

Ancak zamanda daha da geriye gittiğimizi hayal edersek, evrenin entropisinin giderek daha düşük olduğunu görürüz. Enerjinin aktarılması için gittikçe daha fazla fırsat ortaya çıkacak. Eğer Büyük Patlama’ya kadar geri dönersek, evrenin gerçekten de çok düşük entropiye sahip olduğunu görürüz.

Peki evrenimizin düşük entropili bir evren olması ne kadar olası? Hiç alışılmadık bir şekilde. Aslında matematiksel fizikçi Roger Penrose, evrenin 10^10^123 olası başlangıç noktasından yalnızca birinin bizimki kadar düşük entropiye sahip olabileceğini hesapladı.

Bu önemlidir çünkü yüksek entropili bir evren, düşük entropili bir evrenle aynı miktarda enerjiye sahip olacaktır. Ancak yüksek entropili bir evrende, bu enerji zaten yayılmış ve dengeye yakın olacaktır. Yaşam formlarının gelişimi için uygun olmazdı.

Bu olasılık dışılık doğaüstü tasarımın iş başında olduğunu mu kanıtlıyor? Spesifik olarak değil ama bu, evrenimizin bu şekilde olmasının çok sıra dışı bir nedeninin olması gerektiği anlamına geliyor. (Kendisini ateist olarak tanımlayan Penrose, Büyük Patlama’da onu düşük entropiyle sonuçlanmaya zorlayan çok özel bir kısıtlamanın olması gerektiğini öne sürdü.)

Şekil 1: Roger Penrose, İngiliz matematiksel fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü Sahibi / Cirone-Musi, Festival della Scienza, CC BY-SA 2.0

Kaynak: https://www.magiscenter.com/blog/is-god-real/evidence-for-fine-tuning#:~:text=Fine%2DTuning%20Example%20%232%3A,the%20universe’s%20expansion%20is%20accelerating.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here