Sıcaklık rekoru neden güneş enerjisi rekoru anlamına gelmez?

0
1813

İngiltere’deki sıcak hava dalgası, büyük miktarda güneş enerjisi üretilmesine yardımcı oluyor- ancak uzmanlar, en yüksek düzeyde elektrik üretimi için gereken ısı miktarının çok üstünde bir sıcaklığın olduğunu söylüyor.

Ticaret kuruluşu Solar Energy UK, son birkaç günde İngiltere’nin elektriğinin yaklaşık %10’unun güneşten geldiğini gördüğünü söyledi. Ancak CEO’su Chris Hewett şöyle diyor: “Isı, güneş panellerinin verimliliğini biraz düşürüyor. “Yani rekor görmeyi beklemeyin.”

Bu hafta, Birleşik Krallık’ta şimdiye kadarki en yüksek gündüz ve gece sıcaklıkları kaydedildi ve ülkenin çoğu için ısı uyarıları yapıldı.

Isı ve ışık dengesi

Ancak güneş enerjisi üretimi için, güneş ışığı miktarı- aynı zamanda ışınım olarak da adlandırılır- ısı miktarından daha önemlidir,

Sheffield Üniversitesi’nde kıdemli bir veri bilimcisi olan Jamie Taylor, “Yarım saatlik en yüksek üretim rekorunun her zaman Nisan veya mayıs aylarında olması, ışıma ve sıcaklık arasındaki bu denge nedeniyledir, çünkü o zaman güneşli ama nispeten serin hava olur” diyor. “Geçen hafta güneşten gelen üretim miktarı çok yüksekti. Ancak, elektrik üretimi açısından yeni bir rekor kırılacağını düşünmüyorum.”

Bay Taylor, Birleşik Krallık’ta güneşten günlük toplam enerji üretimi rekorunun 29 Mayıs 2020’de 80,6 giga watt saat (GWh) olduğunu söyledi. Bu hafta pazartesi günü ise güneş sistemleri tarafından yaklaşık 64 GWh üretildiği düşünülüyor.

 Bunun bir kısmı evlere kurulan panellerden geldi- ve ev sahipleri için sıcak hava dalgası küçük bir kâr elde etme fırsatı sağladı. Terence Eden’in güney Londra’daki evinde güneş panelleri ve pil deposu var ve kullandığından daha fazla güç üretiyor ve geri kalanı şebekeye geri satıyor. “Bizim için enerji sayacı etkin bir şekilde geriye doğru sayıyor” diyor. “Bir günde 20 kilovat saat elektrik ürettik, sekizini kullandık, ikisini depoladık ve onunu şebekeye geri sattık.” Bay Eden, bunun kendisine yaklaşık 1,70 sterlin kazandırdığını tahmin ediyor. Deneyimine göre, güneş panellerinin en iyi şekilde gün ışığının en fazla olduğu yaz gündönümü civarında çalıştığını söylüyor, ancak kış boyunca bile faydalı olduklarını söylüyor. Çalışmadıkları tek zamanın “karla kaplı oldukları” zaman olduğunu söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here