Yapay zeka bir sonraki seçimde nasıl oy kullanacağınızı tahmin edebilir mi?

0
338
Conceptual image of a person voting, casting a ballot at a polling station, during elections.

ChatGPT gibi yapay zeka teknolojileri bugünlerde her şeyi yapıyor gibi görünüyor: kod yazmak, müzik bestelemek ve hatta profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekildiğini düşüneceğiniz kadar gerçekçi görüntüler oluşturmak. Bu yeteneklere bir de insan gibi düşünmeyi ve tepki vermeyi ekleyin. BYU’da yapılan yeni bir araştırma, yapay zekanın karmaşık anket sorularına tıpkı gerçek bir insan gibi yanıt verebildiğini kanıtlıyor.

BYU’daki siyaset bilimi ve bilgisayar bilimi profesörleri ile yüksek lisans öğrencilerinden oluşan bir ekip, anket tarzı araştırmalarda insan yanıtlayıcıların yerine yapay zekanın kullanılma olasılığını belirlemek için, insan fikirleri, tutumları ve alt popülasyonların sosyokültürel bağlamları arasındaki karmaşık ilişkiyi taklit eden bir model olan GPT-3 dil modelinin programlanmış algoritmalarının doğruluğunu test etti.

Bir deneyde araştırmacılar, yapay zekaya ırk, yaş, ideoloji ve dindarlık gibi belirli özellikler atayarak yapay kişilikler yarattı; ardından yapay kişiliklerin 2012, 2016 ve 2020 ABD başkanlık seçimlerinde insanlarla aynı oyu verip vermeyeceğini test etti. Karşılaştırmalı insan veritabanı için Amerikan Ulusal Seçim Çalışmaları’nı (ANES) kullanan araştırmacılar, yapay zeka ve insanların oy verme biçimleri arasında yüksek bir örtüşme buldu.

BYU bilgisayar bilimleri profesörü ve çalışmanın ortak yazarı David Wingate, “Bu kadar doğru bir şekilde eşleştiğini görmek beni kesinlikle şaşırttı” dedi. “Bu özellikle ilginç çünkü model siyaset bilimi yapmak üzere eğitilmedi, sadece internetten indirilen yüz milyar kelime metin üzerinde eğitildi. Ancak elde ettiğimiz tutarlı bilgiler, insanların gerçekte nasıl oy kullandıklarıyla çok bağlantılıydı.”

Bir başka deneyde, yine ANES’i insan örneklemi olarak kullanarak, yapay kişilikleri mülakat tarzı bir ankette bir seçenekler listesinden yanıtlar vermeye koşullandırdılar. İnsan ve yapay zeka yanıtlarındaki nüanslı modeller arasında yüksek benzerlik buldular.

Bu yenilik araştırmacılar, pazarlamacılar ve anketörler için heyecan verici beklentiler barındırıyor. Araştırmacılar, yapay zekanın daha iyi anket soruları hazırlamak, bunları daha erişilebilir ve temsili olacak şekilde rafine etmek ve hatta ulaşılması zor popülasyonları simüle etmek için kullanıldığı bir gelecek öngörüyorlar. Odak gruplarının öncüsü olarak anketleri, sloganları ve sloganları test etmek için kullanılabilir.

BYU siyaset bilimi profesörü Ethan Busby, “Yapay zekanın insanları daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceğini öğreniyoruz” dedi. “İnsanların yerini almıyor ama insanları daha etkili bir şekilde incelememize yardımcı oluyor. Bu, yeteneğimizi değiştirmek yerine onu artırmakla ilgili. Anketlerimizi ve mesajlarımızı önceden test etmemizi sağlayarak insanlarla yaptığımız çalışmalarda daha verimli olmamıza yardımcı olabilir.”

Büyük dil modellerinin sunduğu geniş olanaklar ilgi çekici olsa da, yapay zekanın yükselişi bir dizi soruyu da beraberinde getiriyor: Yapay zeka gerçekten ne kadarını biliyor? Hangi toplumlar bu teknolojiden faydalanacak ve hangileri olumsuz etkilenecek? Ve kendimizi, daha sofistike kimlik avı dolandırıcılıkları yaratmak için yapay zekayı manipüle edecek dolandırıcılardan ve sahtekarlardan nasıl koruyabiliriz?

Bunların çoğu henüz belirlenmemiş olsa da, çalışma gelecekteki araştırmacıların bir YZ modelinin farklı konu alanları için ne kadar doğru olduğunu belirlemek için kullanabilecekleri bir dizi kriter ortaya koyuyor.

Wingate, “Olumlu faydalar göreceğiz çünkü yeni yeteneklerin kilidini açacak” dedi ve yapay zekanın birçok farklı işte çalışan insanların daha verimli olmasına yardımcı olabileceğini belirtti. “Olumsuz şeyler de göreceğiz çünkü bazen bilgisayar modelleri hatalı ve bazen de önyargılı olabiliyor. Toplumu çalkalamaya devam edecek.”

Busby, yapay kişiliklerle anket yapmanın gerçek insanlarla anket yapma ihtiyacının yerini almaması gerektiğini ve akademisyenlerle diğer uzmanların bir araya gelerek sosyal bilimlerle ilgili araştırmalarda yapay zeka anketlerinin etik sınırlarını belirlemeleri gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Science Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here