Dünyanın Kaydedilen En Büyük Depremi (9,5 Büyüklüğünde)

0
115
HATAY, TURKEY - FEBRUARY 07: Smoke billows from Iskenderun Port fire as people walk past collapsed buildings on February 07, 2023 in Iskenderun, Turkey. A 7.8-magnitude earthquake hit near Gaziantep, Turkey, in the early hours of Monday, followed by another 7.5-magnitude tremor just after midday. The quakes caused widespread destruction in southern Turkey and northern Syria and were felt in nearby countries. (Photo by Burak Kara/Getty Images)

“Büyüklüğü aletle belgelenen dünyanın en büyük depremi, 22 Mayıs 1960’ta Şili’nin güneyindeki Valdivia yakınlarında meydana geldi. Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırma Kurumu tarafından büyüklüğü 9,5 olarak belirlendi. Bu depreme “Büyük Şili Depremi” adı veriliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırma Kurumu bu olayı “20. yüzyılın en büyük depremi” olarak rapor ediyor. Kayıtlı tarihteki diğer depremler daha büyük olabilir; ancak bu, 1900’lerin başlarından bu yana meydana gelen en büyük depremdir.

Deprem Şili kıyısı açıklarında Pasifik Okyanusu’nun altında meydana geldi. Bu depremden kaynaklanan yer hareketi binlerce binayı yıktı veya hasar gördü. Şili hükümeti yaklaşık 2.000.000 kişinin evsiz kaldığını tahmin ediyor. Şans eseri deprem öğleden sonra meydana geldi ve öncesinde güçlü bir öncü sarsıntı yaşandı. Öncü sarsıntının ardından çok sayıda kişi korkup binalarını terk etti. Bu, ana deprem meydana geldiğinde onları dışarıda bıraktı.

Hasar ve ölümlerin çoğu depremin yarattığı bir dizi tsunamiden kaynaklandı. Bu dalgalar depremin meydana gelmesinden hemen sonra kıyı bölgelerini süpürdü. Binaları temellerinden söküp birçok insanı boğdular.

Bu deprem için çok farklı can kaybı tahminleri var. En düşük 490’dan en yüksek “yaklaşık 6000″e kadar değişirler. Kayıpların çoğu Şili’deki tsunamilerden ve yer hareketinden kaynaklandı. Ancak bu olay nedeniyle Filipinler gibi uzak yerlerdeki insanlar öldü.

Hasarın maliyetinin 1960 dolarıyla 400 ila 800 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyordu; bu rakam bugün enflasyona göre ayarlandığında yaklaşık 3 ila 6 milyar dolar olacaktı.

Şekil 1: Dünyanın en büyük deprem – tsunami haritası: Şili depremi, Pasifik Okyanusu boyunca saatte yaklaşık 200 mil hızla ilerleyen güçlü bir tsunami üretti. Yıldız, merkez üssünün konumunu işaretler ve kontur çizgilerindeki sayılar, dalga cephesi için saat cinsinden seyahat sürelerini gösterir. Resim NOAA’dan.

Şekil 2: Şili’nin Valdivia kentinde depremde hasar gören binaların fotoğrafı. Bu fotoğrafta dolguyla kaplı bir alanda yer alan evler gösterilmektedir. Altlarındaki su dolu toprak çökünce yokuş aşağı kaydılar. NOAA görüntüsü Pierre St. Amand’a aittir.

Kaynak: https://geology.com/records/largest-earthquake/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here