Şu Dünya’nın sonunu bir türlü getiremediler

2003 yılında Dünya’ya bir gezegenin çarpacağı iddia edildi, çarpmadı. 2012’de “Dünyanın sonu gelecek” dendi, gelmedi. Sonra tarih güncellendi. Bu yılın aralık ayına kadar bir gezegenin Dünya’ya çarpacağı iddiası var. Emin olun bu iddia da boşa çıkacak

0
2157

Birçok kişide önceki yazımızda ele aldığımız X gezegeninin Dünya’daki hayatı yok edeceği yönünde bir endişe olduğu gözüme çarptı. Peki, gerçekten endişelenecek bir durum var mı? Bu yazımızda bu soruya cevap arayacağız. Öncelikle bilmeyenler için Nibiru gezegeni fikrinin kökenini anlatalım. Nibiru gezegeni ilk defa Azeri kökenli yazar Zecharia Sitchin tarafından, 12. Gezegen isimli kitabında ortaya atıldı.

HATALI ÇEVİRİYLE GELEN İDDİALAR
Ona göre Sümerler, tanrıları Nibiru’nun ismini taşıyan büyük bir 12. gezegenden söz etmişlerdi (Sitchin’e göre Sümerler, Güneş, Ay ve Plüton’u da gezegen olarak kabul ediyordu). Sitchin bu gezegenin 3600 yılda bir, Dünya’nın çok yakınından geçtiğini ve ondan sonra Neptün’ün arkasına, Güneş sisteminin dışına doğru hareket ettiğini iddia ediyordu. Bir başka iddiası da şöyleydi: İnsanlık aslında Nibiru gezegeninde yaratılmış ve bu gezegenin Dünya yakınından bir önceki geçişinde Dünya’ya gelmişti. Sitchin bu iddialarını Sümer metinlerine dayandırıyordu. Sitchin’in kitapları Türkçe dahil 25’ten fazla dile tercüme edilip, milyonlarca kopya satsa da, Sümerologlar ve tarihçiler onun kanaatini paylaşmıyor. Onlara göre Sitchin, iddialarını hatalı tercümelere dayandırıyor. Sümerlere göre 12 değil sadece beş gezegen vardı. Ayrıca Sümerlerde insanlığın Nibiru isimli bir gezegenden Dünya’ya geldiğine dair bir inanç yoktu. Dahası 3600 yılda bir, Dünya’ya yaklaşıp sonra tekrardan Neptün ötesi bölgeye giden devasa bir gezegen fikri fiziksel olarak mümkün değil. Hiçbir gezegen böyle garip bir yörüngeyi kararlı bir şekilde muhafaza edemez. Böyle bir cisim, ya Güneş sistemini terk edecek ya da içine çekilecek ve tekrar o kadar uzağa kaçamayacaktır. Dolayısıyla Sitchin’in iddia ettiği şekilde bir gezegenin olması mümkün değil.

NEREDEN ÇIKTI BU KIYAMET FİKRİ?
Peki, Nibiru’nun Dünya’nın yakınından geçip kıyamete yol açacağı iddiası nereden çıktı? Sitchin’in böyle bir iddiası yoktu. Bu iddia 1995 yılında Zeta Reticuli isimli yıldız sistemindeki uzaylılardan beynindeki implant sayesinde mesaj aldığını ifade eden Nancy Lieder tarafından ortaya atıldı. Lieder ZetaTalk isimli internet sitesi üstünden uzaylılar tarafından Dünya’yı uyarmak için seçildiğini iddia etti. Lieder’e göre uzaylılar ona Güneş sisteminin dış kısımlarında yer alan, X gezegeni isimli bir gezegenin 2003 mayıs ayında Dünya’ya çarpıp insanlığı yok edeceğini söylemişti. Lieder, daha sonra inandırıcılığını da artırmak için bu gezegenin yukarıda sözü edilen Nibiru gezegeni olduğunu iddia edecekti. 2003 Mayısı gelip geçtikten sonra Lieder çarpışma tarihini 2012 yılına erteleyecekti. 2012 Maya takviminin bittiği, onlar böyle bir iddiada bulunmasa da bazı çevreler tarafından Dünya’nın sonunun geleceği tarih olarak görülen bir yıldı. Lieder böylece kendi tezini, Maya kıyamet senaryosu ile birleştiriyordu. Tabii iddia ettiği çarpışma 2012 yılında da gerçekleşmedi, bu sefer Hıristiyan nümerolog David Meade’in İncil üstünde yaptığı bazı sayısal analizler sonucunda 2017 yılında Nibiru’nun Dünya’ya çarpacağını iddia etti. Bu iddia da başarısız oldu. Şimdilerde ise söz konusu çarpışmanın 2018 mayıs-aralık ayları arası bir tarihte gerçekleşeceği iddia ediliyor. Meade haklı olabilir mi? Geçen yazımızda ele aldığımız X gezegeni Dünya’da yaşamın sonunu getirebilir mi? Her şeyden önce daha bu gezegenin var olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak böyle bir gezegen olduğunu varsayarsak bile, söz konusu gezegenin Dünya’ya çarpması mümkün değil.

DÜNYA’YA GEZEGEN ÇARPMAZ
X gezegeninin Güneş’e en yakın konumu, Dünya ile Güneş arasındaki ortalama mesafenin tam 300 katı olacaktır. Dolayısıyla gezegen, bırakın Dünya’ya yaklaşmayı, bilinen en dış gezegen Neptün’e bile yaklaşmayacaktır. Zira X gezegeninin Güneş’e en yakın uzaklığı bile, Neptün’ün Güneş’e uzaklığının tam 10 katı kadardır. Dahası yıl sonuna kadar Dünya’ya çarpacak kadar yaklaşan bir gezegenin gözlemlenebilmesi gerekir. Ancak böyle bir gözlem söz konusu değildir. Ayrıca bu gezegenin diğer iç gezegenlerin yörüngelerini de etkilemesi gerekir. Dolayısıyla X gezegeni ya da başka bir gezegenin mayıs-aralık 2018 tarihleri arasında Dünya’ya çarpacağı iddiası temelsizdir. Eğer ki dokuzuncu gezegen keşfedilirse ondan korkmamız için hiçbir gerekçe yoktur. Bu öngörü de Nancy Lieder ve David Meade’in diğer öngörüleri gibi boş çıkacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here