18 Yeni Minik Suikastçi Keşfedildi

0
1105

ERIAUCHENIUS MILAJANEAE, araknolog Hannah Wood tarafından keşfedilmiş yeni bir Pelikan örümceği türü. Bu yeni türe kızının adını veren Wood, keşfettiği 18 yeni türden bahsettiği makalesinde, “umarım bir gün kızım Andohahela ‘ya (Madagaskar’daki ulusal bir park) gider ve bu örümceği bulur” ifadesini kullandı.

İsimlerine rağmen, Pelikan örümcekleri iri, balık yiyen, cüsseli ve çirkin yaratıklar değiller. Aslında Archaeidae ailesinden olan bu utangaç örümcekler, bir pirinç tanesi büyüklüğündeler ve sadece diğer örümceklere yönelik bir tehdit oluşturmaktalar.

Bu minik Madagaskar örümceklerinin yeni bir türünü keşfetmek oldukça zor bir iş; fakat Hannah Wood, bu işi başardı. Hem de tam 18 kez.

Washington’daki Smithsonian Doğal Tarih Ulusal Müzesi’nde araknolog olarak görev yapan Wood, bu yeni türleri keşfetmek için, hali hazırda yaşayan ve müzede bulunan Pelikan örümceği türlerinin anatomisini ve genlerini analiz etti.

Suikastçi Örümcekler

Diğer pelikan örümcekleri gibi, bu yeni keşfedilen türün de uzun bir boynu ve gaga şeklinde kıskaçları var.  Uzun kıskaçlarını belli bir mesafeden saldırabilmek için kullandıklarından dolayı, bu ufaklıklar başka bir isim daha almışlar: “Suikastçi örümcekler.” Kıskaçlarını avlarına bir kez taktıklarında, zehir vücuttaki görevini tamamlayana kadar zavallı av, bu etten kancaların ucunda sallanıyor.

Wood, bu örümceklerin küçük anatomik yapılarını mikroskop altında incelerken, bir türü diğerinden ayırabilmek için çeşitli ipuçları aradı. Tür farklılıklarını tespit edebilmek için araknologlar genellikle örümceklerin genital bölgelerini incelerler. Bunun sebebi ise,  aynı türden olan dişi ve erkeğin çiftleşebilmesi için, genital uzuvlarının birbirlerine uygun boyutlarda olmasıdır. Eğer “anahtar” ile “kilit”  uymazsa, bu durum örümceklerin farklı türlere ait oldukları anlamına gelir.

Neyse ki Wood’un sayesinde 18 farklı pelikan örümceği türüne daha isim verildi. Bunlardan bazılarının daha önce yanlış sınıflandırıldığı anlaşıldı. ERİAUCHENİUS RAFOHY, eski bir Madagaskar kraliçesini şereflendirdi, E. WUNDERLİCHİ de tanınmış bir araknoloğu onurlandırdı.  Pelikan örümcekleri konusunda önde gelen uzmanlardan biri olan Wood, hala keşfedilmeyi bekleyen daha fazla türün olduğunu düşündüğünü söyledi.

Kaynak: Science News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here