Dijital Haritalar Yapay Zekayla Geliştirilebilir

0
223

MIT ve Katar Bilgi İşlem Araştırma Enstitüsü (QCRI) araştırmacıları tarafından bulunan ve dijital haritalardaki yol özelliklerini etiketlemek için uydu görüntülerini kullanan bir model, GPS navigasyonunu geliştirmeye yardımcı olabilir. 

Bu sistemde detaylı haritalar oluşturmak (şerit sayısı, park yerleri, bisiklet yolları gibi), çoğunlukla Google gibi büyük şirketlerin gerçekleştirdiği pahalı ve zaman isteyen bir süreç. Ve bunun pahalıya mal olması, dünyanın bazı bölgelerinin göz ardı edilmesine neden oluyor. 

Bu sorun için kullanılabilecek çözüm yöntemlerinden birisi, yol özelliklerini otomatik olarak etiketlemek için uydu görüntüleri üzerinde makina öğrenimi modellerini kullanmak. Ama yolların ağaçlar ve binalar tarafından kapatılabilmesi ve bloke edilebilmesi bunu zorlu bir iş haline getiriyor. 

MIT ve QCRI araştırmacılarıysa, buldukları ve “RoadTagger” adını verdikleri modelin, yollardaki blokajların ardındaki şerit sayılarını ve yolların türlerini otomatik olarak tahmin etmek için bir sinir ağı mimarileri kombinasyonunu kullandığını belirtiyor.   

20 Şehrin Yolları Üzerinde Test Edildi

RoadTagger’ı ABD’nin 20 şehrinin dijital haritalardaki ağaç ve binalar tarafından bloke edilen yolları üzerinde test eden araştırmacılar, modelin şerit sayılarını yüzde 77 oranında doğru saydığını ve yol türlerini de yüzde 93 oranında doğru belirlediğini söylüyor. Araştırmacılar, RoadTagger’ın park yerleri ve bisiklet yolları gibi diğer özellikleri de tahmin edebilmesini sağlamayı planlıyor. 

Araştırmacılardan Sam Madden, hedeflerinin yüksek kalitedeki dijital haritaların üretim sürecini otomatikleştirmek ve bu sayede bunların her ülkede kullanılabilir hale gelmesini sağlamak olduğunu söylüyor. 

Özellikle ilgilendikleri yerlerden birinin de Tayland olduğunu belirten araştırmacılar, bu ülkedeki yolların sürekli olarak değiştiğine ama veri setlerinde çok az güncelleme yapıldığına dikkat çekiyor. 

Araştırmacılar bir zamanlar toprak yollar olarak etiketlenen yolların şimdi asfaltla kaplandığını ve bazı kavşakların üzerine yeni yapılar inşa edildiğini ama her yıl yollarda meydana gelen değişikliklere rağmen dijital haritaların güncel olmadığını söylüyor ve en yeni görüntülere dayanarak bu tür yol özelliklerini sürekli olarak güncellemek istediklerini belirtiyorlar.

Orijinal makale: MIT News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here