Yatmadan Önce Işığa Çok Az Maruz Kalmak Bile Bir Okul Öncesi Çocuğun Uykusunu Bozabilir.

0
1056

Yeni CU Boulder araştırmasına göre, ışığa çok az maruz kalmak bile, uykuyu teşvik eden kritik hormon melatoninin okul öncesi çocuklarda yatmadan bir saat önce düşmesine neden olabilir ve potansiyel olarak ışık söndükten çok sonra bile uykuyu bozabilir.

Bu ay yayınlanan çalışma, Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen ve küçük çocukların merkezi vücut saatinin nasıl benzersiz olduğunu inceleyen bir serinin sonuncusu. Bu, okul öncesi çocukların geceleri ışığın fizyolojik etkilerine karşı oldukça duyarlı olduğunu ve bazı çocukların diğerlerinden daha hassas olabileceğini öne sürüyor.

CU Boulder’daki Uyku ve Gelişim Laboratuvarı’nda doktora sonrası araştırmacı olan ilk yazar Lauren Hartstein, “Önceki çalışmamız, yatmadan önce oldukça yüksek bir parlak ışığın küçük çocuklarda melatonin seviyelerini yaklaşık %90 oranında azalttığını gösterdi” dedi. “Bu çalışma ile, ışığın tüm yoğunluklarında, hatta loş ışıklarda bile melatoninin aşırı baskılandığını bulmak çok şaşırtıcı.”

Işık: Vücudun En Güçlü Zaman Algılayıcısı

Işık, yorgun veya aç hissettiğimiz andan, gün boyunca vücut sıcaklığımızın ne olduğuna kadar her şeyi düzenleyen sirkadiyen ritimleri etkileyen, vücudun birincil zaman işaretidir.

Çocukların gözleri yetişkinlerden daha büyük gözbebeklerine ve daha şeffaf lenslere sahip olduğundan, ışık onlara daha özgürce akar. (Yakın zamanda yapılan bir araştırma, mavi ışığın 9 yaşındaki bir çocuğun gözünden geçişinin bir yetişkininkinden 1,2 kat daha fazla olduğunu gösterdi.)

Bütünleştirici Fizyoloji doçenti ve dünyadaki küçük çocukların sirkadiyen biyolojisini inceleyen birkaç araştırmacıdan biri olan kıdemli yazar Monique LeBourgeois, “Çocuklar sadece küçük yetişkinler değildir” dedi. “Işığa karşı artan bu hassasiyet, onları uyku ve sirkadiyen sistemin düzensizliğine karşı daha duyarlı hale getirebilir.”

Yaşları 3 ila 5 arasında değişen 36 sağlıklı çocuğu, uykularını ve ışığa maruz kalmalarını izleyen bir bilek monitörü taktıkları dokuz günlük bir protokol için takip ettiler. Yedi gün boyunca ebeveynler, vücut saatlerini normalleştirmek ve melatonin seviyelerinin her akşam aynı saatte yükseldiği bir düzene oturtmak için çocukları sabit bir uyku programında tuttu.

Minimum ışıkla bir önceki gece ile karşılaştırıldığında, melatonin ışığa maruz kaldıktan sonra %70 ila %99 arasında bir seviyede baskılandı. Şaşırtıcı bir şekilde, araştırmacılar ışığın ne kadar parlak olduğu ile uyku hormonunun ne kadar düştüğü arasında hiç ilişki bulamadılar. Yetişkinlerde, bu yoğunluğa bağlı yanıt iyi belgelenmiştir.

Hartstein, “Bulgularımız okul öncesi çağındaki çocuklarda düşük yoğunluklarda bile yatmadan önce ışığa maruz kalmanın güçlü ve sürekli melatonin baskılanmasına neden olduğunu gösteriyor” dedi.

Ebeveynler Ne Yapabilir?

Bu, ebeveynlerin gece lambasını atmaları ve çocukları yatmadan önce mutlak karanlıkta tutmaları gerektiği anlamına gelmez. Ancak çocukların yarısının yatmadan önce ekrana maruz şu dönemde, araştırma tüm ebeveynlere çocuklarına iyi uyku alışkanlıkları kazandırmak için cihazları kapatmaları ve ışığı minimumda tutmaları konusunda bir hatırlatma görevi görüyor.

Daha fazla bilgi: Lauren E. Hartstein ve diğerleri, Okul öncesi çağındaki çocuklarda melatonin baskılama tepkisinin akşam ışığına karşı yüksek duyarlılığı, Journal of Pineal Research (2022). DOI: 10.1111/jpi.12780

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here