Omicron’dan Sonra Bazı Bilim İnsanları ‘Sessiz Bir Dönem’ Öngörüyor

0
974
Workers with Hong Kong's Agriculture, Fisheries and Conservation Department remove small animals from the Little Boss pet store in Hong Kong, China, on Tuesday, Jan. 18, 2022. Hong Kong, suspecting that imported hamsters may have spread Covid-19 to humans, ordered the culling of thousands of the small mammals, closed shops selling them and sent more than 100 pet shop visitors into quarantine camp as part of its increasingly fervent quest to eliminate the virus. Photographer: Chan Long Hei/Bloomberg via Getty Images

Varyantın birçok ülkedeki hafif bedeli, bir iyimserlik duygusuna yol açtı. Ama yeni sürprizler muhtemeldir.

Omicron dalgası, başlamasının üzerinden henüz 2 ay geçmeden bazı ülkelerde geri çekilmeye başladı bile. Her ne kadar çok sayıda insanı hasta etse, büyük çaplı aksamalara neden olsa ve birçok sağlık çalışanını yorgun bıraksa da, arkasında olağandışı bir şey de bırakıyor: pandeminin gidişatı hakkında bir iyimserlik duygusu. Bilim insanları, birçok insanın aşılandığı veya enfekte olduğu ülkelerde en kötüsünün nihayet bitebileceğini söylüyor.

Bu iyimserlik duygusu ,biraz erken gelmiş olsa da, baştan beridir pandeminin risklerini vurgulayan ve politikacılardan daha katı önlem almalarını isteyen bazı bilim insanları ve halk sağlığı uzmanları tarafından bile paylaşılıyor. Edinburgh Üniversitesi’nde küresel bir sağlık uzmanı olan ve Birleşik Krallık hükümetinin geçmişteki COVID-19 politikalarını açıkça eleştiren Devi Sridhar, “Bir dönüm noktasına ulaştık” diyor. Omicron dalgası birçok ülkede zirveye çıkmakla kalmadı, zararı da korkulandan daha az oldu. Ve enfeksiyon dalgası muhtemelen nüfus düzeyinde bağışıklığı artırdı, bu da gelecekteki dalgaların daha az hasara yol açabileceği anlamına geliyor.

Yine de, araştırmacılar dikkatli olunması çağrısında bulunuyor. Omicron, nispeten hafif bir dalganın bile bir bütün olarak sağlık sistemlerine ve toplumlara muazzam bir yük getirebileceğini göstermiştir ve Omicron bağışıklığının ne kadar süreceği, virüsün bundan sonra nasıl gelişeceği ve çığır açan enfeksiyonların ne sıklıkla hastalığa yol açacağı belirsizdir.

Danimarka gibi yüksek aşılama kapsamına sahip ülkelerde de şaşırtıcı sayıda enfeksiyon görüldü, ancak çok daha az ciddi hastalık ve ölüm oldu. Statens Serum Enstitüsü başkanı Henrik Ullum, “Genel olarak, şimdiye kadar hissettiğimiz sağlık baskısı korktuğumuzdan daha azdı” diyor. Aslında, Danimarka rekor düzeyde yüksek vaka sayılarına rağmen yakında tüm pandemi kısıtlamalarını kaldırabilir. Diğer birçok Avrupa ülkesindeki sağlık sistemleri de korunmuştur.

Omicron’un ilk dizilendiği Güney Afrika’da vakalar Aralık ortasında zirve yaptı. Ölümler hala artıyor olsa da, genel etki de nispeten hafif oldu. Johannesburg’daki Witwatersrand Üniversitesi’nde aşı uzmanı olan Shabir Madhi, Delta için kabaca %50’ye kıyasla, Omicron’un ülkedeki COVID-19 ölümlerinin %5’inden fazlasını oluşturmasının olası olmadığını söylüyor. Omicron’un etkisini, verilerin genellikle daha kabataslak olduğu dünyanın diğer bölgelerinde ölçmek zordur.

Omicron’un devasa yayılımı, Madhi’yi gelecek konusunda iyimser kılıyor. Güney Afrika nüfusunun dörtte birine ev sahipliği yapan Gauteng eyaletinde yürüttüğü bir sero-anket, aşılanmamış insanların yaklaşık %70’inin Omicron dalgasının başlangıcında SARS-CoV-2 antikorları taşıdığını gösterdi.

Delta da geri dönüş yapabilir. Bu, kısmen Omicron’un Delta’dan ne kadar daha bulaşıcı olduğuna bağlıdır. Artık çok hızlı yayılıyor çünkü insanların mevcut bağışıklığından kurtulabiliyor. Ancak Omicron’a karşı bağışıklık arttıkça, bu avantaj kaybolacak ve varyantlar daha eşit bir temelde rekabet edebilecekler – eğer Omicron Delta’yı o zamandan önce silmezse. Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi’nden Trevor Bedford, “Eylül ayında hâlâ dolaşan bir Delta varyantı olursa, o zaman bir arada yaşayabileceğinizi düşünüyorum” diyor. “Ve bu, hastalık yükünüzü arttırır ve aşılamadaki komplikasyonları arttırır.”

Yine Charité’den virolog Christian Drosten, iki varyantın hem Omicron’un bağışıklık kaçırma hilelerini hem de Delta’nın ciddiyetini içeren bir virüs üretmek için yeniden birleşebileceğini söylüyor. “Bu endişe verici olurdu çünkü önümüzdeki kış zor geçebilir.” İnsan bağışıklığından kaçan yeni mutasyon kombinasyonlarını etkileyenler de dahil olmak üzere, tamamen yeni endişe verici varyantların ortaya çıkması muhtemeldir. Titanji, “Virüsün hâlâ birçok problematik yönü olduğunu düşünüyorum ve pandeminin geleceğine daha temkinli yaklaşmamız gerekiyor” diyor.

Özellikle bir senaryo, yeni keşfedilen iyimserliğe son verebilir: sadece insan antikorlarından kaçabilen bir varyantın ortaya çıkması.

Kaynak: Science.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here