Yeni bir böbrek geliştirme teknolojisi, organ nakli tedavilerini değiştirebilir

0
405

3D biyobaskı her şeyi değiştirebilir.

Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 2021 itibariyle 550.000’den fazla diyalize bağımlı hasta ve böbrek nakli bekleyen 100.000 hasta var. Buna rağmen, her yıl yalnızca yaklaşık 20.000 nakil gerçekleştiriliyor ve her yıl bekleme listesindeki yaklaşık 5.000 kişi nakil olamadan ölüyor.

Durum bundan ibaret; bununla birlikte, 3D biyobaskı ve kök hücre tabanlı doku mühendisliğinin bir kombinasyonu, gidişatı değiştirebilir ve kronik böbrek hastalığını tedavi etmek için yeni yollar sağlayabilir.

Yeni Böbrek Nakli Tedavileri

Harvard’ın Teknoloji Geliştirme Ofisi (OTD), firmaya bu üniversitelerde geliştirilen bir dizi kök hücre ve 3D biyo-baskı tabanlı böbrek rejeneratif tıp teknolojilerini ticarileştirmesi için bir lisans verdi.

Bu çığır açan teknoloji, SEAS’ta Hansjörg Wyss Biyolojiden Esinlenilmiş Mühendislik Profesörü Jennifer Lewis’in laboratuvarındaki bir araştırmacı ekibi tarafından geliştirildi.

Lewis bir basın açıklamasında, “Laboratuvarımın bir düzineden fazla üyesi, bu teknoloji platformunu yaratan doku mühendisliğindeki yeniliklere katkıda bulundu” dedi. “Son zamanlarda, vaskülarize böbrek dokularının üretilmesini sağlayan, fonksiyonel dokuda kurban yazma (SWIFT) olarak bilinen yeni bir biyo-üretim yöntemi geliştirdik. Trestle’ın böbrek dokularına ve organlarına yönelik artan ihtiyacı karşılamak için bu sağlam teknolojiyi aktarmaya başlamasından memnunum.”

Lewis Lab ve Brigham araştırmacıları arasındaki işbirliği, bu yöntemin başarısı için çok önemliydi. Araştırmacılar, insan pluripotent kök hücrelerinden böbrek organoidleri üretmek için in vitro bir yaklaşım geliştirdiler.

Bu doku yapılarında önemli sayıda iyi organize edilmiş nefron bulunurken, kan dolaşımını sağlayan bir damar ağından yoksundular ve Doğa Yöntemlerinde yayınlanan bir araştırmaya göre, araştırmacılar organoidleri biyomühendislik cihazlarda sıvı akışına maruz bırakarak bunun üstesinden gelebildiler. Araştırmacılar, in vitro olarak gelişmiş nefron gelişimi ile vaskülarize böbrek organoidleri üretmede başarılı oldular.

Şu anda Massachusetts General Hospital ve Harvard Medical School’da Yardımcı Doçent olan Dr.Ryuji Morizane, “İlk kez, insan böbrek organoidlerinde, ilaç testi ve hastalık modellemesinde ve nihayetinde in vivo terapötiklerde kullanım için doku segmentleri oluşturmak için önemli olan daha gelişmiş bir böbrek mimarisi ve işlevselliği gösterebildik” dedi.

“Trestle Biotherapy’deki ekibin devreye girdiği yer burasıdır. Ekip, bu yaklaşımları ek hücre ve doku üretim çözümleriyle birleştirecek ve yeni bir standart olarak hayati böbrek fonksiyonlarını üstlenme yeteneği ile biyo-mühendislikli böbrek dokusu geliştirme hedefine doğru çalışacak. -böbrek yetmezliği olan hastalar için bakım seçeneği.”

Trestle Bioterapötik ekibinin devreye girdiği yer burasıdır. Ekip, bu yaklaşımları ek hücre ve doku üretim çözümleriyle birleştirecek ve yeni bir standart olarak hayati böbrek fonksiyonlarını üstlenebilen biyo-mühendislikli böbrek dokusu geliştirme hedefine doğru çalışacak.

Kaynak: Interesting Engineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here