Araştırmacılar daha yüksek dozda melatoninin uyku kalitesini yükselttiğini buldu

0
372

Vücut doğal olarak melatonin hormonunu üretir, ancak yaşlı insanlar arasında hormon seviyeleri düşüştedir.

55 yaş ve üstü sağlıklı yetişkinler üzerinde yapılan küçük bir çalışmada, 5 mg melatonin, plaseboya kıyasla toplam uyku süresini artırdı.

Brigham ve Kadın Hastanesinden araştırmacılar, yüksek doz veya düşük doz melatonin takviyesinin uykuyu iyileştirip iyileştiremeyeceğini değerlendirmek için 24 sağlıklı, yaşlı yetişkin üzerinde çalışma yürüttü. Ekip, daha yüksek dozun, plaseboya kıyasla toplam uyku süresini gece uykusu için 15 dakikadan fazla ve gündüz uykusu için yarım saatten fazla artırarak önemli bir etkiye sahip olduğunu buldu. Sonuçlar The Journal of Pineal Research’te yayınlandı.

Brigham’ın Uyku ve Sirkadiyen Bozuklukları Bölümü başkanı kıdemli yazar Charles Czeisler, “Uyku eksikliği insanlar yaşlandıkça daha yaygın hale geliyor ve birçok reçeteli uyku yardımının dezavantajları göz önüne alındığında, birçok yaşlı yetişkin melatonin aldığını bildiriyor” dedi. “Ancak melatoninin yaşlı yetişkinlerin uyku sağlığı üzerindeki etkileri hakkında çok az kanıtımız var. Çalışmamız yeni kanıtlar ve iç görü sağlıyor ve özellikle yaşlı insanlarda melatonin gibi takviyelerin etkileri söz konusu olduğunda dozaj ve zamanlamanın dikkate alınmasının önemine işaret ediyor.”

Vücut doğal olarak gece ve gündüz kişinin uyku-uyanıklık döngüsünü düzenlemeye yardımcı olan melatonin hormonunu üretir. Melatonin seviyeleri geceleri zirve yapar. Ancak yaşlı insanlar arasında hormon seviyeleri genellikle daha düşüktür. Eksojen melatonin tezgâhta satılır ve genellikle bir hap veya kapsül şeklinde bir diyet takviyesi olarak yatmadan önce alınabilir.

Melatonin takviyelerinin etkilerini titizlikle değerlendirmek için, çalışmanın yazarları, büyük uyku şikâyeti öyküsü olmayan sağlıklı, yaşlı yetişkinlere odaklandı. Tüm potansiyel katılımcılar uyku bozuklukları açısından tarandı. Çalışmaya yaşları 55 ile 78 arasında değişen 24 katılımcı (13 kadın, 11 erkek) dâhil edildi.

Ekip, düşük melatonin dozunun genel uyku süresinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişikliğe yol açmadığını ve görülen değişikliklerin uykunun biyolojik gün içinde planlandığı zaman olduğunu buldu. 5 mg doz alan katılımcılar, uykunun gündüz mü yoksa gece mi planlandığına bakılmaksızın toplam uyku süresinde ve uyku verimliliğinde önemli bir artış yaşadı.

Yazarlar, 0,3 ila 5 mg arasındaki bir dozun da işe yarayıp yaramadığını belirlemek için çalışmalarının daha büyük denemelerde ve diğer melatonin dozlarıyla tekrarlanması gerektiğini belirtiyorlar. Çalışma, önemli bir uyku bozukluğu olan katılımcılara yönelik değildi ve çalışmanın bulguları, bu kişiler için geçerli olmayabilir. Uyku ve Sirkadiyen Bozukluklar Bölümü’nden başyazar Jeanne Duffy, “Melatoninin yaşlı yetişkinler için gece uyku üzerinde bir etkisi olabileceğine dair kanıtlar görmek heyecan verici çünkü biliyoruz ki pek çok yaşlı insan uyumakta zorluk çekiyor” dedi. “Fakat bir besin takviyesi almadan önce, insanların birinci basamak doktorlarıyla konuşmaları ve teşhis edilmemiş bir uyku bozukluğunu ekarte etmek için bir uyku uzmanına sevk edilmeleri önemlidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here