100 Günlük Maske Kullanımı Pandemide Büyük Bir Fark Yaratabilir

0
219

ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, göreve başladıktan sonraki ilk 100 gününde ülkedeki herkesten maske takmasını isteyeceğini ve böylece covid-19 vakalarında önemli bir azalma görüleceğini düşündüğünü söyledi. 

Biden geçtiğimiz aylar içinde, maske kullanımının sosyal mesafe ve el hijyeni gibi diğer önlemlerle birlikte, covid-19’la savaşmada hayati öneme sahip olduğunu tekrar tekrar vurguladı.  

Uzmanlar eğer herkes Biden’ın isteğini yerine getirirse, yeni vaka ve covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan ve hayatını kaybeden insan sayılarında önemli oranda bir azalma meydana geleceğini söylüyorlar. Columbia Üniversitesi Mailman Halk Sağlığı Okulu’ndan Barun Mathema, bunun tüm sorunları çözmeyeceğini ama devam eden yayılımları azaltmak konusunda kesinlikle büyük bir pozitif etki yapacağını belirtiyor. 

Mathema, Biden göreve başladığında eğer herkes maske takarsa, bunun covid-19 yayılımını ne hızda yavaşlatacağının bazı değişkenlere bağlı olduğuna dikkat çekiyor ve ABD genelindeki toplumların sosyal mesafe, iş faaliyetleri, toplantı boyutları ve diğer hastalık önleme stratejilerinde kendi kurallarını benimsediklerini söylüyor. 

100 Gün Tamamlandıktan Sonra Bile Maskelerin Bir Kenara Bırakılmaması Gerekiyor

Ancak uzmanlar, maske takma zorunluluğu getiren ilçelerle getirmeyenler arasında karşılaştırma yapıldığında, maske kullanımının etkilerinin görülebildiğini ve bu yaz kamusal alanlarda maske kullanımını zorunlu hale getiren Kansas’taki 24 ilçede covid-19 vakalarının sayısında düşüş meydana geldiğini, diğer yandan bu zorunluluğu getirmemeyi seçen 81 ilçede vakaların artmaya devam ettiğini belirtiyorlar. 

Mathema, Biden hükümetinin ilk 100 günü tamamlandıktan sonra bile maskelerin bir kenara bırakılmaması gerektiğine dikkat çeliyor. Covid-19 aşılarının geniş çaplı olarak kullanılabilir hale gelmesinin aylar almasının muhtemel olduğunu belirten Mathema, ilk veriler bazı aşıların güvenli ve ağır hastalığı önlemede etkili olduğunu gösterse de, bağışıklığın ne kadar sürdüğü ve aşılanmış bir insanın bilmeden virüsü taşıyıp onu başkalarına da geçirip geçiremeyeceği konularında daha fazla araştırmanın yapılmasına ihtiyaç olduğunu söylüyor. 

Uzmanlar sadece maske kullanımının değil, sosyal mesafeyi korumanın da çok önemli olduğunu söylüyorlar ve mümkünse maske takmayan insanların yanında vakit geçirilmemesi ve iş arkadaşlarının, komşuların, arkadaşların ve yakın akrabaların yanında da tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini belirtiyorlar.

Orijinal makale: PopularScience

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here