Ay’da Su Bulundu

0
1958

ABD’li bir grup bilim insanı Ay’ın en soğuk ve karanlık olan kutup bölgelerinin yüzeyinde buz halinde su bulunduğunu açıkladı. 

Hawaii ve Brown Üniversitelerinde görev yapan Shuai Li önderliğindeki bilim insanları, Ay yüzeyinde su bulunduğunu belirlemek için NASA’nın Ay Mineraloji Haritalama (M3) aracının verilerini kullandı. 

2008 yılında Hindistan Uzay Araştırma Kurumu’nun Ay’a gönderdiği Chandrayaan-1 isimli uzay aracı ve M3’ten elde edilen veriler Ay’ın yüzeyinin altındaki buz varlığını onaylamış ve Ay’ın güney kutbunun yüzeyindeki buz varlığına dair olası işaretler keşfetmişti ancak yüzeydeki suya dair saptanan veriler Ay yüzeyinde meydana gelen farklı yansımalar gibi fenomenlerle de açıklanabilirdi. 

Yeni bulunan buz halindeki suların büyük bölümü, en yüksek sıcaklığı asla eksi 121 derecenin üzerine çıkmayan Ay’ın kutuplarına yakın kraterlerin içinde bulunuyor. Ay’ın dönme ekseninin eğimi çok küçük olduğu için güneş ışığı bu bölgelere asla ulaşamıyor. 

Ay’da Yaşam Mümkün Olabilir

Yüzeyde bulunan yeterli miktardaki buzun gelecekte Ay’a yapılacak keşif gezilerinde ve hatta orada kalmak için su kaynağı olarak kullanımının mümkün olabileceği ve bunun Ay’ın yüzeyinin altında saptanan suya erişmekten daha kolay olabileceği düşünülüyor. 

En yakın komşumuza yeniden gitme gayretinde olduğumuz için, bu buzlar hakkında daha fazla şey öğrenmek; suyun oraya nasıl geldiğini ve Ay’daki çevreyle nasıl bir etkileşim içinde olduğunu anlamak NASA ve ticari ortakları için çok önemli bir görev odağı olacak. 

Bu bulgular Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayınlandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here