Yeni bir çalışma, egzersizin iltihaplanmada neden yardımcı olduğuna dair ipuçları veriyor

0
66

Araştırmacılar uzun zamandır orta düzeyde egzersizin vücudun iltihaplanmaya karşı tepkisi üzerinde faydalı bir etkisi olduğunu biliyorlardı, ancak bunun nedeni daha az anlaşılabilmişti. York Üniversitesi’nde bir fare modeli üzerinde yapılan yeni araştırma, cevapların enfeksiyonları öldürmek, yaralanmaları iyileştirmek ve vücutta ilk müdahale görevi gören beyaz kan hücreleri olan makrofajların üretim seviyesinde yatıyor olabileceğini öne sürüyor.

Kinesiyoloji ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Sağlık Fakültesi Doçenti ve York Araştırma Başkanı Ali Abdul-Sater, “Egzersiz yoluyla kaslarınızı çalıştırmanız gibi, orta yoğunluktaki egzersizin de kemik iliğindeki bu makrofajların öncüllerini eğittiğini gösterdik” diyor. “Egzersizin bunu yapmasının yolu, bu hücrelerin nefes alma şeklini, esasen enerji üretmek için oksijeni nasıl kullandıklarını ve ardından DNA’larına erişim yollarını değiştirmektir.”

Doçent ve York Araştırma Başkanı Ali Abdul Sater

Birçok çalışma egzersizden hemen sonra bağışıklık sisteminde geçici bir artış olduğunu gösterirken, AJP-Cell dergisinde yayınlanan bu çalışma bu değişikliklerin bir hafta sonra bile devam ettiğini ortaya koyarak değişikliklerin uzun vadeli olduğunu göstermiştir.

Vücuttaki iltihaplanmayı genellikle olumsuz etkileri bağlamında duyarız, ancak iltihaplanma vücudun enfeksiyona ve diğer stres faktörlerine verdiği tepkidir ve bir miktar iltihaplanma gerekli ve arzu edilen bir durumdur.

Abdul-Sater, ” İltihaplanma şaşırtıcı bir şeydir, normal bağışıklık tepkisinin çok önemli bir parçasıdır” diyor. “Endişe duyduğumuz şey aşırı iltihaplanmadır. Kalp hastalığı, diyabet, birçok kanser ve otoimmün hastalık, aslında hepsi uygunsuz bir inflamatuar yanıt olduğu için başlar.”

Egzersiz rejiminin altı ila sekizinci haftalarında, hareketsiz farelere kıyasla değişikliklerin gerçekten belirgin hale geldiğini söylüyor. “Hücrelerin nasıl nefes aldığına, glikozu nasıl metabolize ettiğine ve DNA’ya nasıl eriştiğine dair devrelerde gerçekleşen çok sayıda yeniden kablolama var. Yani tüm bunlar zaman alıyor.”

Abdul-Sater, enflamatuar tepkinin çok eski bir tepki olması nedeniyle, bağışıklık sisteminin bu yönünün memeliler arasında genellikle çok benzer olduğunu ve araştırmanın insanlara iyi bir şekilde çevrileceğini beklediğini söylüyor. Bir sonraki aşamada, Abdul-Sater ve üniversitedeki işbirlikçileri, enflamatuar yanıtı dengelemek için hangi egzersiz rutinlerinin en faydalı olduğunu görmek için çeşitli yoğunluklarda egzersiz yapacak insan gönüllülerden bağışıklık hücreleri toplayacaklar. Ayrıca COVID-19’a benzer daha karmaşık bulaşıcı hastalıklarda ve aşırı aktif enflamatuar tepkilerin kötü sonuçlara yol açtığı otoimmün hastalıklarda farelerdeki enflamasyona bakacaklar.

“COVID-19 nedeniyle ciddi şekilde hastalanan insanlar, esasen sitokin fırtınası olarak adlandırılan duruma girdiler, bu çok sayıda sitokini, yani enflamatuar hücreler tarafından üretilen ve daha sonra akciğerlerde sıvı birikmesine neden olan aracıları saldılar.”

Egzersizin faydalı olduğuna dair bulgular sürpriz olmayacak olsa da Abdul-Sater, faydalı etkinin altında yatan mekanizmaları bularak bu bilginin iyi bir şekilde kullanılabileceğini umduğunu söylüyor.

“İnsanlarla ilgili olan şey, herkes üzerinde işe yarayacak bir müdahale olmamasıdır. Bunu biliyoruz, ancak bu çalışmanın önerdiği şey, ılımlı ve kalıcı egzersizin sadece metabolik sağlığı iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda uzun vadede bağışıklık sağlığını da iyileştireceğidir.”

Kaynak: Science Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here