Bu Yıldızlar Neden Tuhaf Hareket Ediyor?

0
1823

Samanyolu’nun zorlu ve şiddet içerikli bir geçmişi var. Görünen o ki, “sosis galaksileri” yutmadığı zamanlarda, Samanyolu en yakınlarındaki galaktik komşularıyla bitmek bilmez mücadeleler içinde ve kazanan taraf da her zaman o olmuyor. Nature’da yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, bu tip mücadelelerden birinin Samanyolu’nun diskinde meydana getirdiği kozmik yara, bugün, 300 milyon yıl sonra bile, hala tam olarak iyileşmiş değil.

Araştırmacılar bu yaranın birkaç milyon yıldızdan oluşan bir grupta görülür durumda olduğunu, çünkü bu yıldızların olması gerektiği şekilde hareket etmediğini söylüyorlar. Söz konusu yıldızlar hala Samanyolu’nun merkezi etrafında dönüyor olsalar da, aynı zamanda birbirleri etrafında da istikrarsız, sarmal hareketler sergileyerek dönüyorlar ve gittikçe daha da birbirlerine dolaşmış bir hal alıyorlar.

Yaptığı açıklamada farklı davranan bu yıldız gruplarının şekillerini incelediklerini ve bunlardan bazılarının bir salyangozun kabuğuna benzer sarmal bir yapıya sahip olduğunu belirten çalışmanın başyazarı Teresa Antoja, bu yapıların galaksimizin diskinin önemli bir çekimsel müdahaleye maruz kaldığı sonucuna varmalarına olanak tanıdığını söylüyor.

Bu kozmik savaşın işaretlerini incelerken Avrupa Uzay Ajansı’na ait Gaia uzay teleskobunun sağladığı verileri de kullanan araştırmacılara göre, bu yıldızların yörüngelerini normalin dışına taşıyan karmaşa ya da müdahale büyük olasılıkla 300 ila 900 milyon yıl önce gerçekleşti. 

Olayın Faili Sagittarius Cüce Galaksisi Olabilir

Antoja ve meslektaşları, tahminde bulundukları bu zaman zarfı içerisinde daha küçük bir uydu galaksinin aniden Samanyolu’nun yanından geçmiş olabileceğini ve onun ciddi ölçüdeki çekim kuvvetinin kazara bu yıldızları normal davranışlarının dışına sürüklemiş olabileceğini düşünüyorlar. Araştırmacıların bu olayın faili olduğundan en çok şüphelendikleri isim ise, Samanyolu’nun etrafında yay çizen on milyarlarca yıldıza sahip olan, halka şeklindeki Sagittarius (Yay) cüce galaksisi.

Bu gizemli olayın üzerinden birkaç yüz milyon yıl geçmiş olmasına rağmen, astronomlar Samanyolu’nu ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalışırken hala bu olayın etkilerini Gaia grafiklerinde görebiliyorlar. Ancak bilim insanları Samanyolu’nun intikamını hızlı bir şekilde alacağını, çünkü galaksimizin Sagittarius’un yıldızlarını yavaş yavaş içine almakta olduğunu ve önümüzdeki yaklaşık 100 milyon yıl içinde onu paramparça etmiş olacağına inandıklarını söylüyorlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here