Yeryüzündeki En hafif ve En Güçlü Materyal

0
1691
Çelikten 10 kat güçlü fakat %5’i kadar yoğunluğa sahip.

Araştırmacılar, belli bir yöntem uygulandığında karbonun çok güçlü olabileceğini senelerdir biliyor.

Tipik bir örnek: Grafen.

Grafen, karbon atomlarının iki boyutlu olarak bir araya getirildiği, çok ince bir tabakadan oluşan, insanoğlunun şimdiye dek gördüğü en güçlü materyaldir.

Fakat bir sorun var: İnceliği ve eşsiz elektriksel özelliğine rağmen, grafenden üç boyutlu ve kullanışlı eşyalar yapmak çok zor.

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında MIT araştırmacılarından bir ekip grafenden küçük ve ince tabakalar alıp eriterek ağımsı bir yapıya getirmek hem meteryalin sağlamlığını koruyor hem de gözenekli hale gelmesini sağlıyor.

Üç boyutlu basılmış modeller üzerinde yapılan deneyler sonucu araştırmacılar, farklı bir geometrisi olan bu materyalin aslında grafenden çok daha güçlü olduğu kanısına vardılar. Bu yeni özelliği, normal halinin %5i kadar yoğunlukta iken bile grafeni asıl halinden 10 kat daha güçlü yaptı.

MIT’nin raporuna göre;

“Yeni bulgular gösteriyor ki yeni 3 boyutlu formların çarpıcı görünüşleri, materyalin kendisinden ziyade alışılmışın dışındaki geometrik konfigürasyonlarıyla alakalı. Bu durum da gösteriyor ki, benzer geometrik özellikler yaratılarak yapılan çeşitli materyallerden, benzer hafif materyaller meydana getirilebilir.”

Sır Geometride

MIT İnşaat ve Çevre Mühendisliği Departmanı Prof. Dr. Markus Buehler yaptığı açıklamada: “ keşfettiğimiz geometriyi polimerler ve metaller gibi başka materyallerde de kullanabilirsiniz. Materyalin kendisini herhangi birşeyle değiştirebilirsiniz. Çünkü baskın olan faktör geometrik yapı. Bu, pek çok şeyi bambaşka şeylere dönüştürebilecek potansiyele sahip bir özellik.” Şeklinde ifadede bulundu.

Köprüler gibi geniş skalalı yapısal projelerde uzmanlar, yapıların güçlü ve uzun ömürlü olması için bu geometri yöntemini kullanabilirler.

Materyali hafifleten bir özellik olduğu için, inşaatın kolaylaşmasını sağlayabilir. Gözenekli doğasından dolayı filtrasyon sistemlerine de uygulanabilir.

Brown Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Dr. Huajian Gao yapılan bu araştırma ile ilgili yaptığı yorumda, bu araştırmanın materyal mimarisi tasarımının gücü ile birlikte, 2 boyutlu materyallere dayanıklılık ve güç katacağını belirtti.

Kaynak: Science Alert

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here