Burun Akıntısı Sandığı Sıvı Beyinden Geliyormuş

0
11920

 Kendra Jackson, yıllardır her gece burun akıntısı, hapşırık yüzünden uykusuz geceler geçiriyordu. 

Başlangıçta soğuk algınlığı olduğunu düşünmüştü ve kendisini muayene eden doktor da bunun mevsimsel bir alerji olduğunu söylemişti.

Ama yaşadığı sıkıntılar asla ortadan kalkmadı ve yıllar geçtikçe, Jackson daha kötü bir durumla karşı karşıya olabileceğinden endişelenmeye başladı.

Jackson, CNN’e yaptığı açıklamada  “Rahatsızlığım hiç geçmedi ve ben sürekli doktorlara gidip gelmeyi sürdürdüm. Aklınıza gelebilecek her türlü ilacı reçete ettiler fakat burnum akmaya devam etti,” dedi. 

ABC news üyesi KETV’ye konuşan Jackson,  burnunun sürekli bir şelale gibi aktığını ve akıntının zamanla genzinden içeri doğru akmaya başladığını söyledi. Gittiği her yerde, her zaman cebinde içi mendil dolu bir kutu vardı. 

 Bu yılın başlarında, Omaha’da yaşayan 52 yaşındaki kadın, bu yılın başlarında Nebraska Tıp Merkezi’ndeki uzmanlara hastalığıyla ilgili danışmaya gitti.

Uzmanlar, beyin omurilik sıvısı (BOS) sızıntısı teşhisi koydular. Bu hal, beynin etrafını saran sulu sıvının kafatasındaki bir delikten veya gözyaşından sızdığı ve ardından kulaklardan veya burundan dışarı aktığı bir durumdur.

Uzmanlara göre Jackson, burnundan günde yaklaşık yarım litre sıvı kaybediyordu.
Geçen ay, Jackson’ın burun boşluğundan beyin sıvısının sızdığı kafatası ve burun delikleri arasındaki küçük bir deliği kapatmak için cerrahi bir prosedür uyguladılar.

Nebraska Tıp Merkezi sözcüsü Salı günü Washington Post’a yaptığı açıklamada doktorların Jackson’ı yakın takibe aldıklarını ve hastanın durumunun son derece iyi olduğunu söyledi.

Nebraska Tıp Merkezi geçen haftaki bir gönderisinde şunları yazdı:

” Bugüne kadar her doktor burundan gelen sıvının alerjiden kaynaklandığını söylemiş. Fakat yıllardır süren baş ağrısı ve diğer sorunlar, sonunda Nebraska Tıp Merkezindeki KBB ekibi tarafından çözüldü. Dr. Carla Schneider, Kendra Jackson’daki bu durumu farketti. BOS kaçağı vardı – Beyin omurilik sıvısı burundan boşalıyordu.” 

Uzmanlar, sızıntıların hastaları artan enfeksiyon riskine ve ayrıca menenjit gibi komplikasyonlara maruz bırakabileceğini söylüyor.

Bazı durumlarda, kafa veya omurilik yaralanmasının veya tümörün bir sonucu olarak veya bir epidural veya lomber ponksiyon (veya omurga musluğu) gibi tıbbi bir işlemden sonra sızıntılar meydana gelir. Bazen de bu durum belirgin bir neden olmadan ortaya çıkar.

Jackson 2013’te ciddi bir araba kazası geçirdiğini söyledi – arabanın arka tarafından uçtu ve yüzünü kontrol paneline çarptı. Travmadan birkaç yıl sonra, daha da kötüye giden baş ağrıları ve burun akıntısı yaşadığını söyledi.

Nebraska Tıp Merkezi’ndeki uzmanlar, Jackson’ın rahatsızlığınım araba kazasının sonucu olabileceğine inanıyor.

Nebraska Tıp Merkezi’nden Rinolog Christie Barnes, CNN’e verdiği demeçte, “Arabanın arka kısmından fırlamıştı ve kafa travması vardı, bu yüzden bu durum kesinlikle mümkün. Semptomlar aslında kazadan sonra biraz başlamış. Bu yüzden yaşanan rahatsızlığın muhtemelen travmanın ve artan basıncın bir bileşimi olduğunu düşünüyorum,” dedi.

Burun ve sinüs problemlerinde uzman olan Dr. Barnes, Jackson’ın bir sabah uyandığında gömleğinin ön kısmının sıvı ile ıslandığını söyledi.

Pek çok BOS sızıntısı kendiliğinden düzelmesine rağmen, bazen çeşitli tıbbi veya cerrahi yollarla müdahale edilmesi gerekir.

23 Nisan’da, Nebraska Tıp Merkezi’ndeki lider cerrah ve beyin cerrahı Dan Surdell, bir BOS sızıntısı onarımı gerçekleştirdi.

Barnes, cerrahi ekibinin Jackson’ın vücudundan doku aldığını, kranial ve nazal boşluklar arasında çok ince bir kemik olan kribriform plakasındaki küçük deliği tıkamak için kullandığını söyledi.

Araştırma verilerine göre, her yıl 100.000 kişiden yaklaşık 5’inde BOS sızıntısı görülüyor.

Amerikan Rinoloji Topluluğuna göre, burun akıntısı ya da boğazın arka kısmında oluşan gerginlik veya pozisyon değişiklikleri ile ortaya çıkabilen ve ilaçlarla düzelmeyen açık bir drenaj olduğunda BOS ihtimali düşünülmelidir. Burundan dışarı akıyorsa, genellikle tek taraftan akıntı olur. Boğazın içine akarsa, tuzlu bir tat bırakır. 

Cedars’a göre kranial BOS sızıntılarının diğer belirtileri arasında şunlar olabilir:

Kulak akıntısı, işitme ve koku ile ilgili sorunlar.

Geçen ay yapılan ameliyattan sonra Jackson eski hayatını geri aldığını söyledi.

“Artık burun akıntım yok ama hala baş ağrım var. Aslında oldukça iyi hissediyorum, ve seneler sonra sonunda rahatça uyuyabiliyorum.”

Jackson, hikayesinin durum hakkında farkındalık yaratmasını umduğunu, “çok tuzlu bir tat alıyorsanız ve boğazınızın arkasında bir şeyler boşalırsa, muhtemelen bu tıpkı benim durumumdaki gibi alerjiden başka bir şey” uyarısını yaptı.

Kaynak: Science Alert

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here