Nobel Tıp Ödülü Sahiplerini Buldu

0
527

Bu yılki Nobel Tıp Ödülü, kanser tedavisinde büyük çığır açan bir buluşa imza atan bilim insanları James P. Allison ve Tasuku Honjo’ya verildi.

İsveç’te bulunan Karolinska Enstitüsü’ndeki Nobel Komitesi’nin yaptığı açıklamada, Allison ve Honjo’nun kişinin kendi bağışıklık sistemini denetim altına alma yoluyla bir kanser tedavisi türü keşfetmeleri nedeniyle Nobel’e layık görüldükleri bildirildi. Açıklamada, Allison ve Honjo’nun kendi bağışıklık sistemlerimizin tümör hücrelerine saldırmak için doğal olarak sahip olduğu beceriyi uyararak, kanser tedavisinde tamamen yeni bir ilkenin doğruluğunu ortaya koydukları belirtildi.

Allison Ve Honjo Kimdir?

Houston’da bulunan Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi’nde profesör olarak görev yapan Allison, T hücrelerinin davranışlarını engelleyerek insanın bağışıklık sistemine ket vuran ve CTLA-4 adı verilen bir proteini incelemekteydi. Eğer bu durumun önüne geçebilirse, bağışıklık sisteminin tümörleri tahrip edebileceğini fark etti. Ve Allison, bu fikri yeni bir kanser tedavisi çeşidine dönüştürmeyi başardı.

Bu sırada, şu anda Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’nde profesör olarak görevine devam eden Honjo da, bağışıklık sistemini engelleyen benzer bir protein keşfetti. Honjo, PD-1 adı verilen bu proteinin T hücrelerini engellediğini ancak bunu CTLA-4’ün kullandığından farklı bir mekanizmayla yaptığını ortaya çıkardı. Honjo’nun araştırması, kanser hastalarının tedavisinde bu proteini hedef alarak önemli bir gelişme elde edilmesine yol açtı.

Olumlu Sonuçlar Alındı

Nobel Vakfı, her iki proteinin de farklı kanser türlerinin tedavisinde hedef alınmasının etkili sonuçlar doğurduğu kanıtlanmış olsa da, PD-1 proteininin bağışıklık sistemini denetleme tedavisinde ortaya koyduğu sonuçların daha kuvvetli olduğunu bildirdi. Akciğer kanseri, böbrek kanseri, lenfoma ve melanom tedavilerinde PD-1 proteinini hedef almak olumlu sonuçlar ortaya koydu. Bununla birlikte, bilim insanları kısa süre önce, kanser hastalığının tedavisinde bu iki proteini birden hedef almanın daha da etkili olabileceğini ortaya çıkardılar; özellikle de melanomla savaşta.

Honjo ve Allison, Nobel’in 1.01 milyon dolar değerindeki para ödülünü paylaşacaklar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here