Doğal Öldürücü Hücreler Ne Tür Bir Metabolizma Kullanıyor?

0
212

Konu enfeksiyonlar ve kanserle savaşmak olduğunda, doğal öldürücü hücreler sizin dostunuz. Eğer T hücreleri acil servisteki bir uzman doktorlar ekibi gibiyse, doğal öldürücü hücreler de paramedikler gibiler: olay yerine ilk onlar varıyorlar ve destek gelene kadar hasar kontrolü yapıyorlar. 

Bağışıklık sistemimizin bir parçası olan doğal öldürücü hücreler doğumdan itibaren tehlikeyi tanımak ve ona karşılık vermek için hazırlar ve onlara yakıt sağlayanın ne olduğunu öğrenmek de, immünolojinin önemli klinik sonuçları olan aktif bir araştırma alanı. 

Sloan Kettering Enstitüsü’nden immünolog Joseph Sun, “Şu anda, potansiyel bir immünoterapi hedefi olarak doğal öldürücü hücrelere karşı çok ilgi var. Bu hücrelere neyin güç sağladığını ne kadar iyi anlayabilirsek, onları hastalıkla savaşmak için o kadar iyi programlayabiliriz,” diyor.  

Daha önceden yapılan çalışmalar, T hücrelerinin koruyucu fonksiyonlarını yerine getirmek için aerobik glikolize bel bağladıklarını ortaya koymuştu. Ama doğal öldürücü hücrelerin de kendi faaliyetlerine güç sağlamak için bu tür bir metabolizma formuna bel bağlayıp bağlamadıkları bilinmiyordu. 

Orijinal makale: Science Daily

Hücreler Hayvanlarda İncelendi

Dr. Sun ve meslektaşları doğal öldürücü hücreleri bir laboratuvar kabı yerine hayvanlarda inceledikleri için, bu hücrelerin ne tür bir metabolizma kullandıklarını belirleyebildiler ve bunu doğal bir ortamda T hücreleriyle karşılaştırabildiler. Araştırmacılar doğal öldürücü hücrelerin aerobik glikolizi, T hücrelerinin kendi sağladıkları glikolitik yükselişle karşılık verdiği zamanın yaklaşık beş gün öncesinde artırdığını buldular. 

Araştırmacılar bunun doğal öldürücü hücrelerin hızlı bir tepki başlatmak için gerçekten kritik önemde olan doğal bağışıklık hücreleri olduğu fikrine uyduğunu söylüyorlar. 

Cell Reports’da yayınlanan çalışmada elde edilen bulgular, kanser ve başka hastalıklara sahip insanlarda doğal öldürücü hücreleri bir immünoterapi olarak kullanmak konusunda devam eden çalışmalarla ilişkili. Bulguların özellikle de, doğal öldürücü hücreleri bir hücre terapisi formu olarak kullanmak konusu için olası sonuçları var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here