İleri Yaşlarda Baba Olan Erkeklerin Çocukları Daha Zeki Oluyor

0
4868

 

Translational Psychiatry dergisinde online olarak yayınlanan yeni bir araştırmaya göre,  orta yaşlarda baba olan erkeklerin çocuklarının daha zeki, daha kolay odaklanabilen fakat topluma daha mesafeli bireyler oldukları tespit edildi.

Çalışma, New York’taki Seaver Otizm Araştırma ve Tedavi Merkezi ile King’s College London’dan Magdalena Janecka tarafından yürütüldü. Araştırmada,  İngiliz 8.000 ikiz gözlemlendi ve daha olgun yaşta olan babaların, çocuklarının teknik konulardaki performanslarını büyük oranda arttırdıkları görüldü.

Guardian ve Toronto Sun’da açıklama yapıldığı üzere, Janecka ve meslektaşları çocukların cevapladıkları anketleri incelediler, 12 yaş grubu çocukların sözsüz IQ seviyelerine baktılar ve ebeveynlerinin odaklanma seviyeleri ile topluma olan mesafelerini değerlendirdiler. Daha sonra bu faktörlerin her biri, bilim insanlarının genel olarak “zeki fakat anti-sosyal kişilik indeksi” olarak isimlendirdikleri durumun skorunu hesaplamak için bir araya getirildi.

Araştırmanın sonucunda, 25 yaş ve altında baba olan erkeklerin çocuklarının skoru 39,6 iken, 35-44 yaş arasındaki erkeklerin çocuklarının skoru 41 olarak tespit edildi. En az 50 yaşında olan erkeklerin çocuklarının skoru ise 47’ydi. Çalışmayı yürüten uzmanlara göre babanın yaşının 5 yaş artması, çocuğun zekâsının 1,5 puan artması anlamına geliyordu.

Janecka ve ekibi yazdıkları makalede, ilerlemiş ebeveyn yaşının avantajlı bir sonuçla ilk kez ilişkilendirildiğini ifade etti. Janecka, The Guardian’a yaptığı açıklamada da bulguların kesinlikle olumlu olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti ve “Hayatta kimlerin daha başarılı olduklarına baktığınızda, bunların zeki fakat anti-sosyal bireyler olduğunu görürsünüz” şeklinde konuştu.

Orta yaş ve üzeri erkeklerin çocuklarının daha kaliteli eğitim ve kariyer potansiyellerinin olduğu ifade ediliyor.

Bulgular, babanın yaşı ile otizm arasındaki bağlantıyı açıklamaya yardımcı olabilir

Janecka ve ekibinin de dâhil olduğu önceden yapılmış çalışmalar, daha yaşlı babaların çocuklarının otizm ve şizofreni risklerinin daha yüksek olduğunu tespit etmişti. Fakat bu yeni çalışmada ise, geç çocuk sahibi olan erkeklerin bazı avantajlarının olduğu iddia edildi.

Janecka yaptığı bir açıklamada da “Bir süredir, ileri yaşta çocuk sahibi olmanın olumsuz sonuçları olabileceğini düşünüyorduk. Fakat şimdi ise orta yaş ve üzerinde baba olan erkeklerin çocuklarının daha kaliteli eğitim ve kariyer potansiyellerinin olduğunu gösterdik” dedi.

Çalışma ayrıca,  söz konusu çocukların okullardaki sınavlarda daha başarılı olduklarını, özellikle fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi alanlarda diğer çocuklara kıyasla çok daha yetenekli olduklarını gösterdi. The Guardian, 50 yaş ve üzeri babaların çocuklarının, 25 yaş ve daha genç babaların çocuklarına oranla, İngiltere’de uygulanan teknik sertifika testlerinden tam puan alma olasılıklarının %32 daha fazla olduğunu söyledi.

Ayrıca bu yaşa bağlı olduğu ifade edilen “zeki fakat-anti sosyal kişilik indeksi” nin kız çocuklarına oranla erkek çocuklarda çok daha etkili olduğu keşfedildi fakat araştırmacılar bu durumun neden kaynaklandığı konusunda net bir görüşe sahip değiller. Fakat bu durum ayrıca niçin erkeklerin kızlara oranla daha fazla otizm teşhisi konma olasılığına sahip olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

Zeki fakat anti-sosyal kişiliğe gelince; Janecka, açıklama yapmanın karar vermekten çok daha kolay olabileceğini vurguluyor. “Babalığı erteleyen erkeklerin daha iyi bir eğitime, daha iyi bir işe ve daha yüksek bir “zeki fakat anti-sosyal kişilik indeksine” sahip oldukları ve bu genleri de çocuklarına taşıdıkları aşikar” şeklinde The Guardian’a bir açıklamada bulunan Janecka, “ bu durumerkeklerin babalığı ertelemelerine sebep oluyor fakat diğer faktörler de buna katkıda bulunuyor” diyor.

Kaynak: RedOrbit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here