Yeni bir araştırma kurbağaların farklı aksanları olduğunu ortaya koydu

0
283

UNSW Sydney ve Avustralya Müzesi’ndeki araştırmacılar yaklaşık 700 kurbağanın seslerini analiz etti ve her bir hayvanın farklı aksanlara sahip olduğunu keşfetti. 

Çalışma, UNSW’deki onur derecesinin bir parçası olarak projeyi tamamlayan Grace Gillard ve UNSW Ekosistem Bilimi Merkezi ve Avustralya Müzesi’nden bir herpetolog olan Dr. Jodi Rowley tarafından yönetildi.

Araştırma UNSW tarafından Cuma günü yapılan bir basın açıklamasıyla duyuruldu.

Çalışmanın başyazarı Gillard, “Sonuçlar bizi şaşırttı, çünkü habitat ve hayvan seslerindeki varyasyon arasındaki bağlantı oldukça güçlü bir teorik arka plana sahip” dedi.

“Kurbağa sesleri gerçekten önemli, çünkü kurbağaları tanımlamanın en doğru yollarından biri aslında, zira kurbağaların hepsinin kendine özgü sesleri var.”

Gillard, “Bunu bir aksan gibi düşünün” diye ekledi. “Ancak çeşitliliğin farkında olsak da, neden bu kadar çeşitlilik gösterebildiklerini gerçekten bilmiyoruz.”

Bu çalışma önemli çünkü kurbağalar neredeyse tamamen birbirleriyle akustik iletişime dayanıyor.

Peki ama farklı aksanlar nereden geliyor? Akustik adaptasyon hipotezi, akustik olarak iletişim kuran hayvanların, yaşam alanları boyunca iletimi optimize etmek için seslerini yerel koşullara uyarladığını ima eder.

Bir teorinin test edilmesi

Araştırmacılar bu teoriyi banjo kurbağaları için test etmek üzere yola çıktılar.

Gillard, “Bu hipotez için kurbağa araştırmalarında bir eksiklik olduğunu gördük” dedi.

“Kurbağalarla yapılan önceki araştırmaların çoğu gerçekten küçük ölçekli çalışmalar kullanıyordu (genellikle 100’den az bireysel kurbağa). Dolayısıyla, bu kadar çok kurbağayı örneklemediğiniz sürece kurbağa sesindeki coğrafi çeşitliliği tam olarak yakalayamazsınız.” 

Çalışmaları için, Avustralya Müzesi tarafından geliştirilen ve vatandaş bilim insanlarının ülkenin dört bir yanından kurbağaların seslerini kaydedebildiği bir uygulama olan FrogID projesinden yararlandılar.

“Parmaklarımızın ucunda binlerce banjo kurbağası çağrısı kaydı vardı. Bu verileri kullanarak, Tazmanya’dan Uzak Kuzey Queensland’e kadar 1,7 milyon km2’den fazla bir alanı kapsayan tüm menzillerinden yaklaşık 700 banjo kurbağası çağrısını analiz ettik” dedi.

Analizler, hayvanların çağrılarının habitat yapısıyla güçlü bir şekilde ilişkili olmadığını ortaya koydu.

“Bulgularımız, diğer faktörlerin banjo kurbağası çağrılarının çeşitliliği üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olabileceğini göstermiştir. Muhtemelen çevrenin daha ince ölçekli özellikleri, diğer kurbağalardan gelen akustik rekabet ve rüzgar, su ve diğer hayvanlardan gelen gürültü paraziti gibi tüm farklı faktörlerin bir kombinasyonu olacak” dedi.

Şimdi ekip, çeşitli kurbağa türlerine bakarak araştırmalarını genişletmeye çalışıyor.

Gillard, “Bu araştırmayı daha karmaşık çağrılara sahip farklı kurbağa türleriyle yapabilseydik, habitat için daha fazla sinyal ortaya çıkarabilirdik” dedi.

Kaynak: Interesting Engineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here