“Nerede O Eski Sağlıklı Çocuklar?”

0
1289

Amerika’da yapılan bir ankette ailelerden, şimdiki çocukların sağlığı ile eski zamanlardaki çocukların sağlığını karşılaştırmaları istendi. Sadece üçte biri günümüz çocuklarının fiziki anlamda daha sağlıklı olduğunu düşünürken, akıl salığı karşılaştırmasında aileler yeni nesilden daha da ümitsiz. Ailelerin %75’ten de fazlası eski çocukların şimdikilere göre çok daha sağlıklı bir zihne sahip olduğunu düşünüyorlar.

Michigan Üniversitesi’nden Gary Freed’e göre son bulgular, Amerika’nın, insanlığın yaşam şartlarının zamanla daha ileri gideceği hayalini çürütür yönde. Gary’nin böyle düşünmesinin en önemli sebebi, gelişen teknolojiyle birçok hastalığa çare bulup tedavi yöntemleri geliştirmemize rağmen günümüzdeki obez veya akli sorunlu çocukların fazlalığı.

2016 yılında yapılan ankette, belirlenen altı tane kıstasa göre ailelerin çocuklarını karşılaştırılması istendi. Altı kıstasın sadece ikisinde aileler günümüz çocuklarını eskiye göre daha iyi olduğunu düşündü.

Kimileri bu araştırma sonuçlarına karşı çıkarken çocukların ilerideki sağlık durumlarının eski çocuklara çok daha iyi olacağını söylese de Gray Freed bunu pek kabul eder gibi değil. Freed’e göre, genel manada çocukların büyüdükçe akıl ve beden sağlığında gözle görülür bir düzelme görmeyiz. Aksine obezite gibi bedensel ya da psikolojik farklı sorunlar çıkabilir. Bu sorunlar da eski zamanlarda çok rastlamadığımız sorunlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here