Evde Yapılabilecek İlginç Bilimsel Deneyler

1
8937

Bilimsel deneyler milyonlarca insanın evden çalıştığı ve evde kalmasının istendiği şu dönemde vakit geçirmenin ve öğrenmenin ya da öğretmenin harika bir yolu. Ama tabii ki bunu yaparken kendimizi koruduğumuzdan ve doğru kimyasal malzemeleri ya da teçhizatı kullandığımızdan emin olmamız gerekiyor. İşte evinizin rahatlığında yapmayı deneyebileceğiniz birkaç deney.

Kara Yılan Deneyi

Şeker yılanı olarak da bilinen kara ateş yılanı deneyi etkileyici bir deney. Bu deneyi yapmak için şekere, karbonata, kuma, çakmak gazına ve bir çakmağa ihtiyacınız var.

Çakmak gazıyla ıslatılmış olan bir kase kumun üzerine, şekerle karıştırdığınız bir miktar karbonatı koyun. Bunu çakmakla yaktığınızda, karbonat karbondioksit gazı oluşturacak ve gazdan gelen basınç yanan şekerdeki karbonatı dışarı iterek yılana benzer bir etki yaratacak.

Tamamen soğuyana kadar “yılana” dokunmadığınızdan emin olun ve tepkime oluşurken de ondan uzakta durun.

Volkan Deneyi

Bilimsel deneyler arasında en favori olanlardan biri olan bu deney için gerekenler şunlar: 6 kap un, 2 kap tuz, 2 kap su, 2 yemek kaşığı yemeklik yağ, kırmızı boya (gıda boyası ya da sıvı sulu boya kullanılabilir), bulaşık deterjanı, karbonat, sirke ve bir şişe.

Un, tuz, su ve yağla bir hamur yapın ve bununla bir volkan şekli vererek bir tepsiye yerleştirdiğiniz şişenin etrafını kaplayın.  

Şişenin içini dörtte üç oranında kırmızı boya, su ve biraz bulaşık deterjanından oluşan bir karışımla doldurun. Bunun üzerine 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin ve sonra sirkeyi de döküp volkanınızın patlamasını izleyin.

Şişede Bulut Deneyi

Bulutların nasıl oluştuğunu evde yapacağınız bu deneyle görebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olanlar şeffaf camdan yapılmış bir kavanoz ya da şişe, sıcak su, metal bir tepsi, buz, bir kaşık ve bir kibritten oluşuyor.

Şişeyi 5 santimetre kadar sıcak suyla doldurun ve karıştırın. Bir kibrit yakın, onu söndürün ve hemen şişenin içine atın. Ardından hızlıca buzla dolu bir metal tepsiyi şişenin üzerine koyun. Dikkatli bir şekilde şişenin içini gözlemlediğinizde, tepeye yakın bölgede bir bulutun oluştuğunu göreceksiniz. Bulutu görmekte zorlanırsanız, tepsiyi hafifçe şişenin bir kenarından kaldırıp bir aralık oluşturun ve şişeden çıkan bulutu görün.

Orijinal Makale: Intresting Engineering

1 YORUM

  1. Off. Volkan deneyini yapacam. Ama farklı şekil. Şimdi plan şu ben volkan deneyini roket olarak kullanacam. Tıpa alacam şişelere az bırakacam. Sonra içine yapacam malzemeleri ama son sirkeyi nasıl dökecem kafam yandı az yardım efendim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here