Beyin Hareket İstiyor

0
3433

British Journal of Psychological’da yayınlanan yeni bir çalışmada, bilişsel performansın düşük yoğunluklu (aerobik) egzersiz sırasında iyileşiyor olmasının detayları incelendi.

Çalışma kapsamında, 24 katılımcı dinlendiği ve farklı duruşları gerektiren egzersizler yaptığı sırada, görsel işler bellek kullanımını gerektiren bir görev yerine getirdi. Katılımcılar bir kondisyon bisikletinde otururken veya pedal çevirirken, ayrıca bir koşu bandında dururken veya yürürken elektroensefalografileri çekildi. (Görsel işler bellek, devam etmekte olan görevlerin gerektirdiklerini yerine getirmek için görsel bilgiyi akılda tutabilme becerisini sağlıyor.)

Sonuçta, görsel işler belleğin, hem düşük yoğunluklu egzersiz yapıldığı hem de ayakta durulduğu sırada, hareketsizlik ve oturma pozisyonlarına oranla daha çok iyileşme gösterdiği görüldü. Yapılan incelemeler, araştırmacılara gözlemlenen bu etkilerin nöral olarak nerede meydana geldiğine dair bir anlayış da sağladı.

Çalışmanın başyazarı Dr. Thomas Töllner, elde ettikleri bu bulguların, hem bilişsel psikoloji alanı hem de genel olarak bilişsel performans konusu için çıkarımlar sunduğunu belirtiyor. Dr. Töllner, modern toplum giderek daha da hareketsiz bir yaşam sürmeye başlasa da, yine de beyinlerimizin en iyi performansını vücutlarımız hareket halindeyken gösterdiğini de sözlerine ekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here