Araştırmacılar kendi kendine uygulanabilen ağrısız dövmeler geliştirdi

0
136

Saatlerce bir dövme koltuğunda oturup acı verici deliklere katlanmak yerine, mikroskobik iğneler içeren bir deri yamasıyla dövme yaptırdığınızı hayal edin. Georgia Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, kendi kendine uygulanabilen ve tıbbi uyarılardan kısırlaştırılmış hayvanların takibine ve kozmetik ürünlere kadar pek çok uygulama alanı olan düşük maliyetli, ağrısız ve kansız dövmeler geliştirdi.

Makalenin baş araştırmacısı Mark Prausnitz, “İğneyi minyatürleştirdik, böylece ağrısız ama yine de dövme mürekkebini deriye etkili bir şekilde bırakıyor” dedi. “Bu sadece tıbbi dövmeleri daha erişilebilir kılmanın değil, aynı zamanda uygulama kolaylığı nedeniyle kozmetik dövmeler için de yeni fırsatlar yaratmanın bir yolu olabilir.”

Kimya ve Biyomoleküler Mühendislik Fakültesi’nde Regents Profesörü ve J. Erskine Love Jr. Kürsüsü Başkanı olan Prausnitz, araştırmayı iScience dergisinde sunarken, eski Georgia Tech doktora sonrası araştırmacısı Song Li de yardımcı yazar olarak yer aldı.

Dövmeler tıpta yara izlerini kapatmak, tekrarlanan kanser radyasyon tedavilerini yönlendirmek veya göğüs ameliyatından sonra meme uçlarını onarmak için kullanılır. Dövmeler ayrıca diyabet, epilepsi veya alerji gibi ciddi tıbbi durumları bildirmek için tıbbi uyarı olarak bileziklerin yerine de kullanılabilir.

Mikroiğneler kullanan çeşitli kozmetik ürünler zaten piyasada (çoğunlukla yaşlanma karşıtı) ancak dövmeler için mikroiğne teknolojisinin geliştirilmesi yeni. Bu alanda deneyimli bir isim olan Prausnitz, deri altı iğnelere gerek kalmadan cilde ağrısız bir şekilde ilaç ve aşı uygulamak için yıllardır mikroiğne yamaları üzerinde çalışıyor.

Prausnitz, “Bunu, dövmeleri daha erişilebilir kılmak için mikroiğne teknolojisi üzerindeki çalışmalarımızdan yararlanmak için bir fırsat olarak gördük” dedi. “Bazı insanlar dövme için gereken acıyı ve zamanı kabul etmeye istekliyken, diğerlerinin sadece cilde bastırılan ve acıtmayan bir dövmeyi tercih edebileceğini düşündük.”

Dövme Yapma Tekniği

İlaç veya kozmetik amaçlı mikroiğneli yamaların çoğunda kare veya daire şeklinde düzenlenmiş düzinelerce veya yüzlerce mikroiğne bulunmasına rağmen, mikroiğneli yama dövmelerinde harfler, sayılar, semboller ve resimler içerebilen bir tasarım basılır. Mikroiğneleri belirli bir desende düzenleyerek, her bir mikroiğne herhangi bir şekil veya desende bir dövme görüntüsü oluşturmak için bir piksel gibi davranır.

Araştırmacılar, bir görüntü oluşturan bir desende mikroiğneler içeren bir kalıpla başlıyorlar. Kalıptaki mikroiğneleri dövme mürekkebiyle dolduruyorlar ve rahat kullanım için bir yama desteği ekliyorlar. Ortaya çıkan yama daha sonra birkaç dakika boyunca cilde uygulanıyor ve bu süre zarfında mikroiğneler çözünerek dövme mürekkebini serbest bırakıyor. Mikroiğnelere, yalnızca ultraviyole ışıkla aydınlatıldığında görülebilen siyah ışık mürekkebi de dahil olmak üzere çeşitli renklerde dövme mürekkepleri dahil edilebilir.

Prausnitz’in laboratuvarı yıllardır aşı uygulaması için mikroiğneleri araştırıyor ve bunların dövmelere de eşit derecede uygulanabileceğini fark etti. Kedi ve Köpeklerde Doğum Kontrolü İttifakı’nın desteğiyle Prausnitz’in ekibi, kısırlaştırılmış ve kısırlaştırılmamış evcil hayvanları tanımlamak için dövmeler üzerinde çalışmaya başladı, ancak daha sonra teknolojinin insanlar için de etkili olabileceğini fark etti.

Dövmeler aynı zamanda gizlilik göz önünde bulundurularak tasarlandı. Araştırmacılar, dövmenin yalnızca ultraviyole ışık veya daha yüksek sıcaklıklarda görüneceği ışık veya sıcaklık değişiklikleri gibi çevresel faktörlere duyarlı yamalar bile oluşturdular. Bu da hastalara mahremiyet sağlayarak dövmenin sadece istenildiğinde ortaya çıkmasını sağlıyor.

Çalışma, dövmelerin en az bir yıl dayanabileceğini ve muhtemelen kalıcı olacağını göstermiştir; bu da onları enfeksiyon riski veya geleneksel dövmelerle ilişkili ağrı olmadan estetik bir dövme isteyen insanlar için uygun kozmetik seçenekler haline getirmektedir. Mikroiğneli dövmeler alternatif olarak tıp ve kozmetik alanındaki kısa vadeli ihtiyaçları karşılamak için geçici dövme mürekkebi ile doldurulabilir.

Mikroiğne yama dövmeleri hayvanların derisine bilgi kodlamak için de kullanılabilir. Sterilizasyon durumunu belirtmek için hayvanların kulağını kesmek ya da kulak küpesi takmak yerine, acısız ve dikkat çekmeyen bir dövme uygulanabilir.

Prausnitz, “Amaç, genellikle dövme sanatçıları tarafından yaratılan güzellik eserleri olan tüm dövmelerin yerini almak değil” dedi. “Amacımız hastalar, evcil hayvanlar ve kolayca uygulanabilen ağrısız bir dövme isteyen insanlar için yeni fırsatlar yaratmak.”

Prausnitz, Micron Biomedical adlı bir şirket kurarak mikroiğne yama teknolojisini geliştiriyor, klinik deneylere sokuyor, ticarileştiriyor ve nihayetinde hastaların kullanımına sunuyor.

Kaynak: Science Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here