Güzel bir meşe yaprağı portresi 2021 Nikon Küçük Dünya fotoğraf yarışmasını kazandı

0
391

Virjinya meşe yaprağının 60 kat büyütülmüş bu yakından görünümünde, trikom adı verilen koruyucu yapılar beyaz, damarlar camgöbeği ve stomalar mor renktedir. JASON KIRK/BAYLOR COLLEGE OF MEDICINE, NIKON SMALL WORLD

En yaygın nesnelerin yakından görünümü, sıradan şeylerin bile muhteşem görünmesini sağlayabilir.

2021 Nikon Small World fotomikroskopi yarışmasında birinci olan güney virjinya meşe yaprağının alt tarafına bir bakış sadece bir örnek.

Baylor College of Medicine’in Houston’daki Optik Görüntüleme ve Vital mikroskopi Core’un direktörü ve kendi tanımıyla bir mikroskop meraklısı olan Jason Kirk, ödül kazanan fotoğrafı koronavirüs pandemisinin ilk günlerinde yapmayı bitirdiği bir mikroskopla çekti. Ev yapımı cihazını, ağaç yaprakları da dahil olmak üzere bahçesinden çeşitli nesnelerle test etti.

Kirk, “Çoğu zaman, mikroskopun altına tuhaf şeyler koyar ve neye benzediğine bakarsınız” diyor. “Bunda da böyle oldu.”

Kızı, yaprağın trikomlarının – bitkileri ve diğer organizmaları aşırı hava koşullarından ve böceklerden korumaya yardımcı olan yapıların – deniz anemonlarına benzediğini belirtti. Bu yorum, Kirk’e yaprağın altını su altı manzarası gibi gösteren bir fotoğraf çekmek için ilham verdi.

Resim, kompozit 200 görüntünün bir bileşimidir. Yaprağın trikomları beyaz renklidir ve su taşıyan camgöbeği renkli damarlardan dışarıya taşar. Çevreleyen, mor renkli stoma, karbondioksit gibi gazların akışını düzenler.

Meşe yaprağı, sonuçları 13 Eylül’de açıklanan bu yılın yarışmasındaki 100 çarpıcı görüntüden biriydi. İşte favorilerimizden birkaçı.

close-up of 300,000 nerve cells stained to fluoresce green or orange , with nuclei in blue

Nöronlarla dolu bir gökyüzü flüoresan yeşili veya turuncuya boyanmış yaklaşık 300.000 sinir hücresi, 20 kat büyütmeyle gösterilen bu enstantaneyi aydınlatıyor. Hücrelerin çekirdekleri mavidir. ESMERALDA PARIC VE HOLLY STEFEN/MACQUARIE ÜNİVERSİTESİ, NIKON KÜÇÜK DÜNYA

Sidney’deki Macquarie Üniversitesi’nden Esmeralda Paric ve Holly Stefen’in bu çarpıcı sahneyi yakalaması bir ay sürdü. İlk bakışta galaksilere bir bakış gibi görünse de,  araştırmacıların bunama gibi nörojeneratif hastalıkların arkasındaki mekanizmaları anlamalarına yardımcı olabilecek bir deneyin parçası olarak bu parlayan “yıldızlar” farelerin beyin hücreleridir. 

Yarışmada ikinci olan görüntü, siyah mürekkeple ayrılmış yaklaşık 300.000 sinir hücresini veya nöronu gösteriyor. Araştırmacılar, hücrelerin bazılarında, nöronların sıvı boyunca elektrik sinyalleri göndermesine izin veren akson adı verilen cılız yapıları uzattı.

A closeup of a southern live oak leaf, shown at 60 times magnification, with the leaf's trichomes in white, vessels in cyan and stomata in purpleParic, “[Görüntüyü] ‘Jedi ve Sith’ olarak adlandırdım… çünkü ona baktığımda, güya izole veya zıt taraflar arasındaki denge ve bağlantılar üzerinde düşünmeye mecbur kalıyorum” diyor.

Ancak arkadaşları, görüntü için başka bir isim buldu. “Sevgiyle ‘The Neuroverse’ adını verdiler” diyor.

a microscopic close-up of a hog louse's claw

Tehditkar bir bit beş kat büyütülerek gösterilen bu pençe bir domuz bitine (Haematopinus suis) ait. FRANK REISER/NASSAU COMMUNITY COLLEGE, NIKON KÜÇÜK DÜNYA

Akrep kuyruğu mu? Ya da belki bir yengeç pençesi?

Hayır, bu tehditkar, mikroskobik enstantane, bir domuz bitinin (Haematopinus suis) arka bacağının ve pençesinin yandan görünüşünü gösteriyor. Domuz biti öncelikle böceğin kanla beslendiği domuzlarda yaşar ve en büyük emici bitlerden biridir. Yoğun bit istilasına maruz kalan domuzlar kelleşebilir.

Garden City, N.Y.’deki Nassau Community College’dan emekli biyoloji profesörü Frank Reiser, şeffaf bitin iç işleyişini açıkça görünür kılmak için karanlık alan mikroskobu kullanarak üçüncü sırayı alan bu resmi yakaladı. Bit boyunca uzanan tüpler, dokulara oksijen taşıyan trakea adı verilen solunum tüpleridir.

cluster of nerve cells from a rat embryo. The major structural component of the cells, the outside of the whirl, is green. The supporting structure is red. The nuclei are blue.

Embriyonik bir sıçanın sinirleri. Bu fotoğraf, 16 günlük bir sıçan embriyosundan alına ve on kat büyütülerek gösterilen, dorsal kök ganglionu adı verilen bir sinir hücresi kümesini göstermektedir. Hücrelerin ana yapısal bileşeni olan girdabın dışı yeşil renklidir ve destekleyici yapı kırmızıdır. Hücrelerin çekirdekleri mavidir.

Santiago’daki Pontificia Universidad Católica de Chile’den, yaralanmaya bağlı sinir ağrısını inceleyen Paula Díaz Cespedes, Bir doktora tezi projesinin parçası olarak 16 günlük bir sıçan embriyosunun sinir hücrelerinin bu çarpıcı resmini çekti. Fotoğraf yarışmada dördüncü oldu.

Renkli girdap, ağrıyı algılayanlar da dahil olmak üzere, bir dizi duyuyu algılayan sinir hücresi dorsal kök ganglionudur. Bu kümeler birçok hayvanda omuriliğe yakın bulunur. Hücrelerin ana yapısal bileşeni yeşil renklidir ve nöronları canlı tutan destekleyici hücreler kırmızı renklidir. Hücre çekirdekleri mavidir.

Díaz Cespedes, ağrılı bir yaralanmadan sonra dorsal kök gangliyonunun nasıl değiştiğinin araştırılmasının, araştırmacıların kronik ağrıyı daha iyi anlamalarına yardımcı olabileceğini söylüyor.

 

a magnified slice of dinosaur bone in vibrant colors

Bir dinozor kemiğinin kaleydoskopu. Mineralize dinozor kemiğinin beş kat büyütülmüş bu yakından görünümü, polarize ışığın kemiğin gözeneklerini dolduran mineralle etkileşimi sayesinde baş döndürücü bir renk cümbüşü sergiliyor. BERNARDO CESARE/PADUA ÜNİVERSİTESİ, NIKON KÜÇÜK DÜNYA

Bu sanat eseri bir vitray pencere değil. Küçük bir dinozor kemiği parçasının yakınlaştırılmış görüntüsü.

İtalya’daki Padua Üniversitesi’nden jeolog Bernardo Cesare, resmi oluşturmak için 25 resmi bir araya getirdi. Siyah lekeler, tek bir kemik hücresini barındıran kemik dokusunun fosil kalıntılarıdır. Farklı renkler, kemik şeridi içindeki mineral dolu gözeneklerden geçen polarize ışıktan gelir. Işık, bir tür kuvars olan kalsedon adı verilen mineralin içinden geçerken, kristallerin ışığa göre kalınlığı ve yönü bir gökkuşağı rengi yayar.

Cesare, Utah’ta ortaya çıkarılan küçük kemik parçasının bunun gibi birçok fotoğrafa ilham verdiğini söylüyor.

Villi from mouse intestine lining shown at 63 times magnification in blue and green

Bir villus denizi. Villi denilen milyonlarca küçük çıkıntı, besinleri emmeye ve bizi sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için bağırsaklarımızın astarını kaplar. Bu görüntü, mavi ve yeşili floresan verecek şekilde manipüle edilmiş, 63 kat büyük gösterilen fare villuslarını göstermektedir.

Avustralya, Parkville’deki Walter ve Eliza Hall Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden Caleb Dawson, bağırsağın sayısız mikropla nasıl başa çıktığını bilmek istiyor. Bunu yapmak için bağırsaktaki bağışıklık hücrelerini görüntülemeyi planlıyor. Bu bağışıklık hücreleri, fare bağırsağının bu çarpıcı resminde gösterilen, villus adı verilen dokunaç benzeri yapıların arasında ve içinde yaşar.

Dawson, villusları üç boyutlu görkemiyle göstermenin zor olduğunu söylüyor. Iş, bağırsak dokusunu tararken farklı pozisyonlarda çekilen binlerce görüntünün derlenmesini gerektiriyordu. Dawson, villusun bazı kısımlarını belirli ışık türleri altında mavi veya yeşil floresan yapmak için dokuya antikorlar ve boyalar ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here