Mars’ta Metanı Roket Yakıtına Dönüştürmenin Yeni Bir Yolu Bulundu

0
402

Kısa süre önce, California Üniversitesi, Irvine’in (UCI) resmi web sitesinde yapılan bir blog gönderisine göre, araştırmacılar Mars’ta metanı roket yakıtına dönüştürmenin yeni bir yolunu buldular ve bu sayede, astronotların gelecekte Kızıl Gezegen’e yapacakları görevlere çok önemli bir esneklik kazandırdılar. 

Elon Musk ve SpaceX’teki mühendisler, metan üretmek için yeterince karbon ve hidrojen sağlamak adına Mars’taki buzdan elde edilecek suyu karbondioksitle kombine etmenin yollarını ararken böyle bir yöntemi kuramlaştırmıştı. 

Astronotlar Mars’a gittiklerinde, Kızıl Gezegen’deki karbondioksit ve buz gibi yerel maddeleri roket yakıtına dönüştürmek için bu yöntemi kullanabilirler. 

Şu an için sadece bir “kavram kanıtlama” olsa da, bu yeni yöntem laboratuvar testlerinde başarılı oldu. UCI’da görevli bir fizikçi olan Huolin Xin, “Bunun tam anlamıyla uygulamaya koyulabilmesinden önce bol miktarda mühendislik ve araştırma yapılmasına ihtiyaç var. Ama sonuçlar çok gelecek vaat ediyor,” diyor. 

İki Adımlı Bir Yöntem Bir Adıma İndirildi 

Ekip bu yeni yöntem için, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda suyu solunabilir oksijene dönüştürmek adına kullanılan iki adımlı kanıtlanmış bir yönteme başvurdu ve bunu bir adıma indirmek üzerinde çalıştı. Bunu gerçekleştiren, tek atomlu bir çinko katalizör oldu. 

İki adımlı süreci bir adıma indirerek, araştırmacılar daha taşınabilir ve kompakt bir yöntem yarattılar. 

Xin, bu katalizör aracılığıyla gerçekleşen tepkimenin karbondioksiti etkili bir şekilde metana dönüştürdüğünü söylüyor. 

Günümüzün araçları genellikle metan bazlı roket yakıtları kullanmıyorlar ve bu da, bu yeni sürecin geleceğin itki teknolojileriyle uyumlu olması gerektiği anlamına geliyor. 

Ancak metan bazlı yakıtın sıvı hidrojen karşısında bazı avantajları bulunuyor. Örneğin, sıvı hidrojen yakıt roket motorlarında bir sonraki kullanımdan önce temizlenmesi gereken bir karbon kalıntısı bırakıyor. Ve Mars’ta bunu yapmak her zaman kolay olmayacak. 

Ama bazı şirketler, şimdiden bu yeni yöntemi desteklemeye ve metan bazlı roket yakıtıyla ilgilenmeye başladılar. SpaceX’in Starship’teki Raptor motorları,  Firefly Alpha ve Blue Origin’in BE-4 motoru gözlerini metan bazlı roket yakıtına dikenlerden bazıları.  

Orijinal makale: Interesting Engineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here