Tuz Gerçekten Kalbe Zarar mı Veriyor?

0
1128

Yapılan yeni bir araştırma, insanların büyük çoğunluğu için sodyum tüketiminin sağlık risklerini artırmadığını, ancak 2.5 çay kaşığına denk gelen beş gramdan fazla tuz tüketenlerin bu grubun dışında kaldığını ortaya koydu.  Gelişmiş ülkelerdeki insanların yüzde 5’inden daha azı beş gramdan fazla tuz tüketiyor. 

Geniş kapsamlı olan ve uluslararası düzlemde yürütülen bu araştırma, beş gramdan fazla tuz tüketenler için de iyi bir haber bulunduğunu ortaya koydu.  Sodyum tüketimine bağlı olarak oluşan her türlü sağlık riski, insanların beslenme tarzlarına meyve, sebze, süt ürünleri, patates ve potasyumdan zengin diğer gıdaları eklemeleri durumunda neredeyse yok edilebiliyor. 

9 Ağustos’ta The Lancet’te yayınlanan araştırma, McMaster Üniversitesi’ndeki bilim insanları ve 21 ülkedeki meslektaşları tarafından yürütüldü. 

Sekiz Yıl Boyunca 94.000 Kişi İzlendi

Dünya genelindeki 18 ülkedeki 35 ve 70 yaşları arasında olan 94.000 kişiyi ortalama olarak sekiz sene boyunca izleyen bu araştırmaya göre, sadece günde beş gramdan fazla tuz tüketen insanlarda kardiyovasküler hastalıklar ve inme riski bulunduğu görüldü. 

Araştırma sonuçları, Çin halkının yüzde 80’inin günlük tuz tüketimi beş gramı aşan tek ülke olduğunu gösterdi. Diğer ülkelerin insanlarının çoğunluğunun tuz tüketimi günde ortalama 3 ila 5 gram arasındaydı (1.5 ila 2.5 çay kaşığına denk miktarda tuz). 

Potasyum Kardiyovasküler Riskleri Azaltıyor

Araştırmanın yazarı ve araştırmacı Andrew Mente, “Dünya Sağlık Örgütü kardiyovasküler hastalıklardan korunmak için günde iki gramdan az tuz (bir çay kaşığından az) tüketimini öneriyor ama bu kadar az tuz tüketimiyle daha iyi sağlık sonuçları elde edileceğine dair pek delil bulunmuyor. Hatta Amerikan Kalp Derneği de kalp hastalığı riski bulunan insanlar için sadece 1.5 gram sodyum tüketimini öneriyor. Ancak biz sadece günde beş gramdan fazla sodyum tüketen toplumlarda (ki bu esasen Çin) sodyum tüketimiyle kalp krizi ve inme gibi büyük kardiyovasküler olaylar arasında doğrudan bir ilişki olduğunu bulduk. Günde beş gramdan az sodyum tüketen toplumlarda ise bunun tersi bir durum söz konusuydu. Sodyum tüketimi ile miyokard enfarktüsü ya da kalp krizi ve toplam ölüm oranı ters orantılıydı ve inme konusunda da bir artış yoktu. Biz ölüm de dahil olmak üzere tüm büyük kardiyovasküler problemlerin; meyve, sebze, süt ürünleri, patates, sert kabuklu yemişler ve fasulye gibi gıdalarda bulunan potasyum tüketiminin yüksek olduğu toplumlarda ve ülkelerde azalma gösterdiğini bulduk,” diyor. 

Araştırmacılara göre, makul ya da ortalama miktarda tuz tüketen insanların kalp hastalıklarından ya da inmeden korunmak için sodyum tüketimlerini azaltmalarını gerektiğine dair ikna edici bir kanıt bulunmuyor. 

Bu araştırma makalesi Kanada’nın yanı sıra, Arjantin, Bangladeş, Brezilya, Şili, Çin, Kolombiya, Hindistan, İran, Malezya, Filistin, Pakistan, Filipinler, Polonya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, İsveç, Tanzanya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Zimbabve’den bireysel ve toplumsal bilgileri kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here