İnsanlar Amerika Kıtasına Yaklaşık 30,000 Yıl Önce Ulaşmış Olabilir

0
214

Araştırmacılar insanların 33,448 ve 28,279 yıl öncesi arasında, şu anda Meksika’nın güneyi olan yerde yaşamış olabileceklerini söylüyorlar. 

Eğer durum buysa, bu insanlar oraya, sıklıkla ilk Amerikalılar olarak etiketlenen insanlardan 10,000 yıldan fazla zaman önce ulaştılar. 

Elde edilen yeni kanıtlar, biyolojik antropolog ve arkeolog Andrew Somerville ve iki Meksikalı meslektaşının Mexico City’deki bir laboratuvarda saklanmış olarak buldukları hayvan kemiklerinden geliyor. Bu kemikler, 1960’lı yıllarda Coxcatlan Mağarası adı verilen bir kaya sığınağında yapılan kazılarda çıkarılmıştı.  

Araştırmacılar Latin American Antiquity’de yayınlanan çalışmalarında, bu alanın en derindeki sedimentinden elde edilen altı tavşan kemiği üzerinde yapılan radyokarbon analizlerinin beklenmedik derecede eski zamanları gösterdiğini bildirdiler. Bu sediment ayrıca, aletler oldukları düşünülen kırık ve keskin kenarlı taşları da içeriyordu. 

Daha yüksekteki sediment katmanlarındaysa, taş aletlerin ve diğer insan faaliyeti kalıntılarının neredeyse 9,900 yıl öncesine dayanan daha net örneklerine rastlandı. 

Başta Tavşan Kemiklerinin 12,000 Yıllık Olduğundan Şüphelenildi

Somerville başta en derindeki sedimentten elde edilen tavşan kemiklerinin muhtemelen 12,000 yıllık olduğundan şüphelendi. Ama yapılan analiz kemiklerin çok daha eski olduğunu gösterdi ve bu yaklaşık 30,000 yıl önce insanların bu mağarada yaşıyor olduğunu işaret etti.  

Somerville şimdi bu antik sedimentten alınan diğer hayvan kemiklerinde kesim izleri olup olmadığını tespit edecek. Somerville ayrıca, aynı laboratuvarda saklanmış olabilecek, aynı sedimente ait olası taş aletleri de bulmak ve incelemek istiyor.  

İlave radyokarbon tarihlendirmelerine ve Meksika’daki başka alanlardan elde edilen diğer taş aletlerle yapılan karşılaştırmalara dayanarak, Somerville Coxcatlan Mağarasında 13,500 ve 9,900 yıl öncesi arasında başka bir yerleşimin daha meydana gelmiş olabileceğinden şüpheleniyor. Somerville’e göre, son Buzul Çağının zirve noktasına ulaştığı 26,000 ve 19,000 yıl öncesi arasında bölgesel yiyecek ve su kaynakları azalmış olabilir ve bu da ilk yerleşimcilerin oradan ayrılmalarına neden olmuş olabilir. 

Orijinal makale: Science News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here